Pražský Břevnovský klášter byl prvním mužským klášterem na našem území
Na konci desátého století mezi sebou na českém území soupeřily rody Slavníkovců a Přemyslovců. Tehdejším přemyslovským knížetem byl Boleslav II., a druhým pražským biskupem, prvním české krve, Slavníkovec svatý Vojtěch. Jejich vztahy nebyly tím pádem zrovna nejlepší.
Navštívíte-li kostel svaté Markéty v pražském Břevnovském klášteře, uvidíte i Brandlův obraz Setkání Vojtěcha s Boleslavem při zakládání kláštera. Řeknete si – idylická schůzka někde v lesích. Ovšem idyla to tehdy nebyla.
Proč, ptáte se? Vojtěch chtěl zakořenit křesťanství v tehdejším Českém knížectví a moc se mu to nedařilo. Vládnoucí rod ke zdaru věci také příliš nepřispíval. Vojtěch brojil proti obchodu s otroky, zotročování křesťanů a mnoha jiným zlořádům té doby. Je tedy zřejmé, že se Přemyslovcům nepodařilo, tak jak si původně plánovali, mít pražského biskupa „pod palcem“, když dovolili, aby se jím stal Slavníkovec.
Vojtěch proto z funkce biskupa odešel. Původně plánoval cestu do Svaté země, nakonec se však stal benediktinem a vstoupil do benediktinského kláštera v římském Aventinu. Ovšem kdo chtěl tehdy patřit do Evropy, nemohl mít biskupský stolec prázdný. A proto přišlo z Prahy do Aventina Boleslavovo poselstvo, aby se jejich biskup vrátil.
Stalo se. Vojtěch ale chtěl, aby poblíž jeho biskupského sídla bylo podobné duchovní zázemí, na které byl zvyklý z Aventinu jako benediktin. Je možné, že vybudování tohoto zázemí připravoval už před svým návratem, protože mezi jeho opětovným usednutím na pražský biskupský stolec na podzim 992 a 14. lednem 993, kdy byl klášter vysvěcen, uběhl velmi krátký časový úsek.
Proč byl klášter zřízen právě na Břevnově a jakou roli ve výběru místa hrál sen, studánka a kus dřeva, o tom všem vypráví v reportáži převor Břevnovského kláštera Petr Prokop Siostrzonek. A mnohem víc se dozvíte, když nejstarší mužský klášter na našem území navštívíte osobně. Ochutnat pak můžete i pivo z Klášterního pivovaru.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Strávím zbytek svých dnů ve vězení a zemřu tady, napsal si Navalnyj ve vězení do deníku už v roce 2022
-
Univerzita upravila režim centra, kde studentky svlékaly podprsenky. Nabízí kontrolu ručními skenery
-
Zákaz návštěv nemocnic kvůli covidu moc nefunguje, nakažení jsou i zdravotníci, říká primář Dlouhý
-
Zakladatelka IT gymnázia: Škola má mladým pomoct pochopit, kdo jsou. Připravujeme je na budoucnost