Předpěstování paprik usnadní tablety ze slisované rašeliny. Každá je na jedno semínko

7. leden 2025

Možná by se zdálo, že zahrádkáři mají teď v lednu volno. Velký omyl. Neustále je třeba kontrolovat uskladněné ovoce a zeleninu a konečně je čas na opravu a údržbu nářadí. A v žádném případě není brzy na přípravu osiva.

O lednu se říká, že je měsícem paprik. „Papriky se předpěstovávají, celery, saláty, ředkvičky,“ říká prodejkyně osiva Kristýna Latzková. Do obchodu k ní od začátku roku přicházejí zahrádkáři se seznamy na papíru a právě plodová zelenina patří mezi první semínka, která vybírají. Většina semen je namořených fungicidem, takže jsou chráněná před houbovými chorobami. „Co se nemoří, jsou hrášky. Dřív se mořily, teď už se bohužel nemoří.

Malé květináčky na přípravu sadby

„Předpěstovává se do substrátu, můžete i do perlitu, do sadbovačů, miniskleníčků,“ vyjmenovává Kristýna Latzková a ukazuje na pytle s připraveným speciálním substrátem určeným pro výsev a množení. „Existují substráty přímo na plodovou zeleninu,“ dodává. Tyto substráty jsou propařené, bez škůdců a bez houbových chorob. V takové zemině je téměř stoprocentní jistota, že kvalitní semínka vzejdou.

I v zahrádkaření se každý rok objevují novinky, a nejsou to jen nové odrůdy ovoce, zeleniny a květin. Pro předpěstování existují tablety ze slisované rašeliny. „Musíte to nechat na půl hodinky nabobtnat, uprostřed je důlek, do toho zasadíte semínko,“ říká Kristýna Latzková. Do každé tablety stačí zapíchnout jedno semínko. Pokud by jich bylo víc, byly by některé rostlinky slabší. Tento způsob je možné použít i v případě, že na papriky, rajčata nebo okurky v lednu zapomenete. Vzejdou i v březnu.

Poslechněte si reportáž v Hobby magazínu.

Spustit audio