Šumavanka, nebo zlatuška? Plemeno je oblíbené pro užitkové vlastnosti, ale je problém s jeho čistotou
Obojí je správně, je to jedno ze dvou českých národních plemen slepic. Bylo vyšlechtěno po 2. světové válce na Šumavě – odtud oficiální název. Lidový název zlatuška zase odkazuje na zlatou barvu, kterou se tyto slípky honosí a navíc ji mají zdobenou černým stříkáním. Kohout je barevnější, k základní zlaté má přidanou i zrzavou a černý ocas, stejná je stvolová kresba na závěsech krku a ocasu.
Kohout má také větší hřebínek, ale to je dáno i velikostí hlavy. U šumavanek je důležitým znakem i to, že nemají listový hřebínek, ale růžicový a přilehlý k hlavě.
Plemeno je oblíbené i pro užitkové vlastnosti, ale je problém s jeho čistotou. Není ustálené, a tak se do chovu opakovaně dostávají i jedinci s nevhodnými znaky. Chovatel by měl do dalšího chovu pouštět jen slepice s náležitými plemennými znaky.
O to usiluje Klub chovatelů šumavanek. Víc informací najdete na jejich webu. Ale nestačí jen načíst informace, lepší je praxe, a tak klub jednou ročně pořádá specializovanou výstavu šumavanek s veřejným posuzováním žádoucích znaků.
Poslechněte si reportáž v Hobby magazínu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.