Psí psycholog Rudolf Desenský: Petardy a ohňostroje? Psa nelitujte, jinak ho sundáte ještě víc dolů
Často si majitelé psů myslí, že ten jejich je nezvladatelný. „Ale to je proto, protože nerozumí jazyku lidí, oni neumí česky. Třeba povel ‚Fuj‘ je nesmysl. Proto nikdy neučím psa, ale učím lidi, jak s ním komunikovat.“
Kynolog a psí psycholog Rudolf Desenský natočil další sérii případů problémových psích mazlíčků pro pořad Kočka není pes, má rozepsanou další knížku a aktuálně má v různé péči asi 19 psů. „Pocházejí většinou od majitelů, kteří je nezvládají. Náš azylák se specializuje primárně na velké psy, jak říkáme, velikosti XXL.“
Do studia přišel i se svými fenkami, kterým říká chůvičky. Těch má doma šest, ale s sebou si přivedl Lajlinku a Kairíška. „Chůvičky umí vychovávat jak lidi, tak psy. Když se nějaký člověk bojí nebo je nervózní z mé přítomnosti, tak ty dvě ho umí zpracovat tak, aby se uvolnil. A to samý umí se psy.“
Pes jako nevhodný dárek
Jsou dvě období v roce – začátek letních prázdnin a Vánoce, kdy se pes stane dárkem. „Když je to nepromyšlený, tak je to nerozumný. Není to dárek jen pro dítě, ale pro celou rodinu. A většinou je nejvyšší priorita to, jak ten pes vypadá.“
On sám si pořizuje psa podle povahy. „Třeba Lajlinku jsem si vybral, protože si mě nevšímala. Něco pozorovala a já viděl, že to je chytrej a klidnej pes. Když mě lidi osloví, tak společně vybereme. Je například potřeba zjistit, jaký má ten zájemce životní styl. Pokud není moc doma, je zbytečné, aby měl hyperaktivní borderku.“
Podle něj povaha psa nezáleží na plemenu. „I ze služebního psa se dá udělat rodinný mazel. A dokonce není podstatný ani vrh. Různé povahy jsou i v rámci jednoho vrhu štěňat.“ Zajímaví jsou psi manipulátoři. „Často si hlavně důchodci myslí, že si je ten pejsek vybral. A to je velká chyba. On si ho nevybral, on si ho přečetl a zmanipuloval. Samozřejmě pokud člověk umí s manipulátory jednat, tak takovýho psa zvládne a můžou vycházet.“
Konec roku ve znamení rámusu
Blíží se konec roku a ten je spojený s ohňostroji, rachejtlemi a petardami. „Doporučuju pořádně utáhnout obojek, ideálně kožený, protože kdyby se pes lekl a vyvlíkl, tak hrozí, že ho něco srazí nebo že ho nenajdete. Ten strach zesílí už jenom tím útěkem. To je první věc. Druhá věc je, že dnes už je snadno sehnatelný GPS lokátor.“
Většina psů se takového hluku bojí, tady však psycholog varuje: „Hlavně ho nelitujte, jinak ho sundáte ještě víc dolů. Spustí se něco, čemu říkáme sebelítost. Jestli ho chci podržet, musím vystupovat suverénně, sebevědomě a prostě kámoš. Toto je běžná věc, neřešit to, nic se neděje. Ale nebudu mu říkat ‚nic se neděje‘, já mu to předvedu. To znamená zapřáhnout do běžného denního režimu a ještě mu trošku zvednout laťku. Začnu ho učit třeba něčemu novému.“
Jak se naučil rozumět psům? Jak přišel k vlkům a proč říká, že srovnávat psa a vlka je jako srovnávat Škodovku a Ferrari? Poslechněte si v pořadu Alex a host, kde se ‚slova‘ občas ujaly i jeho chůvičky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.