Rastislav Maďar: Proočkovanost proti chřipce je u nás na úrovni balkánských zemí, přitom zdravotnictví je dobré
Jméno epidemiologa Maďara se dostalo do širšího povědomí veřejnosti v době covidové pandemii. O covidu se už téměř nemluví, nemocnice se vrátily k běžným režimům, přesto ještě nepatří k běžným respiračním chorobám.
„Objevují se stále nové a nové varianty, které jsou sice infekčnější, ale už to pacienty nepřivádí do nemocnic. Došlo ke standardizaci, a když dobře proběhne zima, tak se zahájí debaty o tom, zda ukončit pandemický stav. To znamená zrušit například povinnou izolaci při pozitivním testu. Tím se covid dostane do kategorie běžných viróz jako chřipka,“ vysvětluje epidemiolog.
„Omikron posunul infekci do horních dýchacích cest, takže nezpůsobuje ty těžké zápaly plic, už nemění struktury plicních sklípků. Ale zase umí dělat postcovidový syndrom. Virus se dostane do krve a někteří s tím opravdu mají problémy ještě po roce,“ nezlehčuje Maďar ani tuto mutaci.
Chřipka spojená s covidem
S pandemií covid se upozadila i chřipka. „To, co funguje na covid, funguje i na chřipku. Ale teď chybí protilátky. Chřipka je schopná zabít až 200 lidí ročně a na následky zemře až 2000 lidí. Chybí proočkovanost, já to nechápu. U nás je na úrovni balkánských zemí, přitom naše zdravotnictví je jedno z nejlepších na světě. Když někdo jede do Indie, tak se očkuje na choleru nebo tyfus úplně automaticky a nevadí mu to.“
Podle epidemiologa se testuje chřipková a covidová vakcína v jedné vakcíně, případně v trojkombinaci s rotaviry. V České republice je i nová dětská vakcína proti chřipce bez použití jehly, vstřikuje se do nosu, ale moc velký zájem o ně není. „Většina rodičů si myslí, že děti nemůžou mít těžkou formu nákazy. Česká vakcinologická společnost a jiné odborné společnosti doporučují očkování hlavně u dětí do pěti let, ale také u těhotných i kojících žen.“
Chřipkovou epidemii spojenou s covidem očekává v prvních zimních měsících. „Bude se to potkávat a toho se trochu bojíme. Těžká chřipka může potrápit i mladého člověka, nabourá mu obranyschopnost, a když na to následně nasedne covid, tak i takový člověk může skončit s těžkým stavem v nemocnici.“
Madagaskar je pro nás smysluplný
Před mnoha lety spoluzakládal mezinárodní charitativní organizaci International Humanity a absolvoval řadu misí. Byl například v Nepálu, Tanzanii, Zambii a v Malawi, kde stál u zrodu několika zdravotnických center a nemocnic. Teď se chystá na Madagaskar, kde už byl v létě. „Je to bezpečná a chudá země a my tam plánujeme zřídit vědecko-akademické centrum. Oni mají zájem spolupracovat.“
Z hlediska jeho profese je pro něj země velmi zajímavá. „Tam je stále mor, lepra nebo malárie. To jsou nemoci, které jinde už skoro nevidíte, proto nám pomoc tady přijde smysluplná. Oni třeba ani netuší svých prvních 10 nejčastějších diagnóz.“
Jak specificky se postavili ke covidu na Madagaskaru? Proč si myslí, že letošní chřipková sezóna může být jedna z nejhorších a co doporučuje? Jaké komplikace může způsobit chřipka u dětí? Poslechněte si v pořadu Alex a host.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.