Ředitelka černošické školy ustoupila tlaku rodičů a odchází. Město hledá náhradu
V Základní škole v Černošicích u Prahy hledají novou ředitelku. Ta současná totiž po neshodách s některými kantory, ale hlavně s rodiči školáků raději odchází. Město nyní vypíše konkurs.
Přesně rok vydržela ve své funkci ředitelka Základní školy v Černošicích u Prahy Romana Lisnerová. Její působení od počátku provázely protesty rodičů i kolegů. Neshody ale nezačaly až jejím nástupem. Stejně jako třeba v Řevnicích nebo v Mníšku pod Brdy ani v Černošicích někteří rodiče nepřijali fakt, že do vedení školy nastoupil člověk úplně odjinud a že v konkursu na ředitele neuspěl nikdo z předchozího vedení.
„Děti se neučily, neměly připravené rozvrhy, neměly šatny, kde by se mohly převlékat. Na začátku školního roku se ani nevědělo, kdo je bude učit,“ popisuje matka jednoho z žáků
Alexandra Pazderová, co se zkraje školního roku dělo.
Podle některých rodičů se problémy v průběhu školního roku vršily. Mnozí si starostovi stěžovali na špatnou organizaci výuky, nebo na to, že se děti neučí. Za rok opustilo školu skoro 20 učitelů, někteří ihned poté, co v konkurzu nezvítězila dosavadní zastupující ředitelka.
Nespokojená je i matka dalšího žáka Jana Valterová. „Žáci neměli úkoly, polevili ve výuce, spoustu hodin měli suplovaných,“ vypočítává.
Starosta: Předání školy nebylo korektní
Ředitelka Romana Lisnerová se teď rozhodla, že ze školy odejde. S výtkami rodičů ale nesouhlasí. Od počátku prý chyběla pomoc a podpora učitelů, kteří podle ní částečně zůstávali loajální k minulému vedení a částečně se obávali toho, že na sobě budou muset víc pracovat. „Například k rozvrhům - je pravda, že třídní učitel, který učí matematiku, chodí často na turnaje a děti mají hodně suplování. Jenže nové vedení na to nikdo neupozornil, stejně jako na další věci,“ vysvětluje ředitelka.
Za Romanou Lisnerovou stojí i starosta za Věci černošické Filip Kořínek. „Vedení nastoupilo do nepřátelského prostředí ve chvíli, kdy odešel nejen bývalý ředitel, ale následně i obě zástupkyně, které školu vedly. Předání školy nebylo podle mne úplně korektní,“ říká starosta.
Rodiče prostřednictvím stížností poslali od září do června do školy osm kontrol, a to z České školní inspekce, od hasičů nebo z hygieny. Většina z nich ale odhalila nedostatky, které souvisejí s přeplněností školy, jako chybějící odborné učebny, zázemí pro tělocvik nebo pro převlékání. Scházeli také kvalifikovaní učitelé. S těmito problémy bojují i ostatní školy v okolí Prahy. Stěhují se tam totiž mladé rodiny s dětmi a pro jejich umístění chybějí kapacity.
Končící ředitelka má mezi rodiči také své zastánce, třeba Mojmíra Macka. „Paní ředitelka přišla do školy plná elánu, inovací a nových nápadů, ale bohužel narazila na ultrakonzervativní prostředí,“ myslí si.
Starosta Filip Kořínek se teď chystá vyhlásit konkurz na nového ředitele. Myslí si, že došlo ke střetu dvou názorů - škola, která dává úkoly a drilem nutí děti k výkonům, a škola otevřená, která víc než na znalosti klade důraz na komunikaci, sebeprezentace žáků a celosvětový kontext.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Detaily ze sokolského auditu: při krádeži převáděla asistentka desítky milionů přes několik účtů
-
‚Kus po kousku nás ničí.‘ Ukrajinští vojáci v Kursku čelí těžké ruské protiofenzivě, smysl v operaci nevidí
-
‚Pasťáky‘ v krizi. Výchovným ústavům v Česku chybí peníze, lidé i změna zákonů
-
Generace dnešních dětí je skvělá, chválí mladý učitel. Se spolkem pořádá komunitní akce v Rožmitálu