Rehabilitační ústav Kladruby na Benešovsku otevřel ambulanci robotické rehabilitace. Zkrátí čekací doby následné péče

24. srpen 2022 14:00

Desítky pacientů po úrazech nebo mozkových příhodách hledají po propuštění z nemocnic jen s obtížemi následnou péči. I pro ně je k dispozici nová ambulance robotické a virtuální rehabilitace v Rehabilitačním ústavu Kladruby na Benešovsku. Pacienti tak budou moct pokračovat ve cvičení, aniž by museli čekat, až se v zařízení uvolní místo. V nové ambulanci natáčela reportérka Věra Hájková.

"Musí přesně sledovat trasu jedné kuličky v té druhé a tím trénuje koordinaci a přesnost pohybu pravé horní končetiny," popisuje egoterapeut Miroslav u pacienta, jemuž robot právě pomáhá rozhýbávat pravou ruku.

Ambulance robotické rehabilitace v Kladrubech

Hned vedle je ten nejžádanější a prý také nejúčinnější robotický přístroj v ústavu... lokomat na nácvik chůze. I ten budou moci podle náměstka pro rehabilitaci Jakuba Pětiokého využívat pacienti z nové ambulance:

"Pacienti přijdou do robotické ambulance a můžou využívat všechno, co tady máme k dispozici. Je zapotřebí říct, že to neplánujeme rozšířit pro celé Česko, ale především spádově pro pacienty z okolí Vlašimi, z Benešova," uvádí náměstek a vysvětluje, proč ambulanci otevřeli:

"Specializované rehabilitace a ambulantní rehabilitace mají velmi malou dostupnost. Ty ambulance, které jsou schopné a velmi dobré, tak mají strašně dlouhé čekací doby, je to až v řádu několika týdnů až měsíců."

Ambulance je určena pro pacienty po poškození mozku s tzv. získaným poškozením mozku či pacienty po úrazu páteře, mozkomíšním poranění a pak pro vhodné ortopedické pacienty. Do ambulance by měly pacienty doporučovat jejich ošetřující lékaři.

Jak se cvičí na robotických strojích panu Miroslavovi a pomáhá mu tento způsob rehabilitace? Nejen to můžete slyšet v reportáží Věry Hájkové.

autoři: Věra Hájková , JMys
Spustit audio