Reklamy na Ottovo mýdlo hýřily barvami a vtipem. Rakovnický továrník využíval sílu propagace už před sto lety
Rakovnická továrna Rakona byla založena před 150 lety. Její historie je stejně pestrá jako dobové reklamy na Ottovo mýdlo. Slavný rakovnický podnikatel už tehdy věděl, jak důležitá je reklama. Dokládá to i sbírka plakátů, které v tuto chvíli vlastní nástupnická firma Procter a Gamble-Rakona.
Slavný rakovnický podnikatel František Otta vlastnil továrnu na mýdlo, jedlé tuky a čisticí prostředky. Historické reklamní poutače na jeho výrobky zobrazují nadšené hospodyňky i děti se zářivě bílými zoubky. Doplňují je vtipně veršované reklamní slogany.
František Otta nepocházel z Rakovníka, ale z Kostelce nad Labem. Jeho touha stát se mydlářem prý vycházela z obdivu k bohatému místnímu mydláři Ničkovi. Vyučil se v Praze u firmy Pitteroff, která vyráběla svíčky a mýdlo. Zkušenosti potom sbíral jak u dalších pražských firem, tak i na vandru v cizině.
Jeho chvíle nadešla v roce 1875, kdy se v Rakovníku uvolnila mydlářská dílna a František Otta si tam na doporučení staršího bratra Antonína pronajal prostory a založil vlastní firmu. Během dne prodával v krámě a v noci vařil mýdlo.
Začátky byly sice svízelné, ale po roce 1900 si František Otta zřídil prostornou dílnu u trati za městem a přestěhoval se na rakovnické Husovo náměstí, kde nad domem č.p. 124 můžeme dodnes vidět jeho jméno.
„Samozřejmě i František Otta měl svoje konkurenty. Určitě budete znát slavné mýdlo s jelenem. To byl zase výrobek pana Schichta z Ústí nad Labem,“ vysvětluje etnografka z rakovnického Muzea TGM Lenka Šmídová. „Pan František Otta vyráběl ve své továrně také kosmetiku: holicí mýdla pro pány, kosmetiku pro dámy a pro děti i pro dospělé zubní pasty a ústní vody.“
Továrna stále rozšiřovala sortiment. Kromě základního Ottova mýdla rakovnického nabízela například zahuštěné mýdlo Mydlík, mýdlo na těžko vypratelné skvrny Mogul nebo mýdlový prášek Omýr. Firma proslula reklamní činností, kdy pro hospodyňky vydávala různé letáky s návody a pro děti pohádkové knížky nebo série Dobrodružství Ottáčka a Ráčka.
U zákazníků potom bodovala vtipnými slogany: „Vybírej si bystrým zrakem, z mýdel vždycky jen to s rakem!“ nebo „Nehubujte na tu dřinu, Otamýr sám pere špínu!“ Majitelé přizvali k výrobě plakátů významné malíře a grafiky té doby.
Nejnovější zprávy
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.