Skalka Pupek u Plzně je zajímavou hříčkou přírody. Uprostřed pískovce vznikla železitá koule
Víte, kde byste našli Pupek? Kromě jiného třeba v přírodní památce Doubí jen pár kroků od rušné plzeňské čtvrti Bolevec. Jde o zajímavě tvarovanou pískovcovou skalku. Cesta k ní vede kolem dvou rybníků zvláštních jmen: Vydymáček a Rozkopaný.
Do přírodní památky Doubí vede nejkratší cesta od železniční zastávky Bílá Hora kolem plzeňského arboreta. Lesem dojdete k prvnímu oplocenému rybníku jménem Vydymáček. Ke svému jménu přišel údajně proto, že se v něm vzdouvala hladina. Druhým rybníkem, který budete míjet, je Rozkopaný. Jeho pojmenování vzniklo tak, že část hráze byla před druhou světovou válkou rozkopaná kvůli odlesňování.
Nás bude ale zajímat zalesněný sráz napravo od Rozkopaného rybníka. Už na první pohled je přírodní památka Doubí věrná svému názvu. Většina stromů jsou tu duby. Pískovcových skalek je tu víc, jedna z nich ale je zakreslená i v mapách. Pupek. Ke skalce vede vyšlapaná pěšinka, což svědčí o tom, že je lákavým cílem všech milovníků zajímavostí přírody.
Skalka Pupek vyčnívá ze země nad terén do výšky zhruba tři metry. Oblý kulovitý tvar skály umocňuje koule s dírkou uprostřed. Zblízka to opravdu vypadá jako pupík. Z boku zase jako oko veleještěra nebo velryby. A o co jde z pohledu geologie?
Celé území je známé zejména pískovcovými a slepencovými horninami. V nich se ale občas vytvoří takzvaná železitá konkrece, lidově zvaná železňák. Koule o velikosti fotbalového míče. A někdy se z ní v důsledku eroze vyloupne malý kousek, jako v tomto případě. Posuďte sami, co tenhle zajímavý výtvor přírody na okraji Plzně připomíná vám.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.