Skanzenem v Kouřimi zavoněl chléb a šípkový čaj. Řemeslníci lidem ukázali, jak se v zimě žilo na vsi
Kouřimský skanzen je obvykle přes zimu uzavřený. Mimořádně se otevírá jen v rámci národopisných pořadů. Tuto sobotu se zde mohli návštěvníci dozvědět, jak vypadal běžný život na vsi během zimních měsíců. Chalupy proto zabydleli řemeslníci a hospodyně.
V osmi chalupách ve skanzenu v Kouřimi bylo nezvykle rušno. Návštěvníci tady mohli sledovat při práci švadlenky, krajkářku nebo přadleny. Ožila i kovárna ze Starého Bydžova, kde bylo příjemně teplo od výhně a kovář Petr Brožek se stále staral o dobrou náladu. Malí kluci si mohli vyzkoušet kování hřebíků. Hned v sousedním domě švec Ben Hrubeš předváděl, jak se šily boty.
Teplo bylo také v domě z Jílového, kde v rohu světnice stojí historický tkalcovský stav. Jak se na něm kdysi tkalo, předváděl Matyáš Orsák, který v Kladně provozuje tkalcovnu U Moruše. Velké pozornosti návštěvníků se těšilo vytahování chleba z pece, o které se postaral Martin Spěváček. Návštěvníci ocenili i výklad o tom, jak se dralo peří nebo ukázky štípání šindelů s Jindřichem Holubem.
Kdo měl hlad, ten nepřišel zkrátka. V hospodě ze Strašic na návštěvníky čekal prostřený stůl s lidovým občerstvením. Největší zájem byl o guláš a o lívance s borůvkami.
Další národopisný pořad v kouřimském skanzenu chystají zase za měsíc. Masopust tam budou slavit v neděli 2. března.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ANO bude hledat Babišova nástupce. Bez šéfa ale bude hnutí poloviční, bude-li vůbec existovat, míní Šídlo
-
Fotbalová reprezentace zvládla i druhý zápas kvalifikace mistrovství světa, Gibraltar porazila 4:0
-
Zákon o civilní rozvědce vláda nestihne, měla jiné priority. Úřad se tak musí řídit normou z roku 1994
-
Byla tam chemie, která se teď ztratila, říká o kampani Spolu bez Pekarové Adamové politolog Eibl