Skladatel František Soukup: Dětství jsem měl nestandardní, naši byli šílení

20. červen 2022

Zakladatel skupiny Nightwork, která šokovala, a hlavně nenudila, se od muziky už trochu odklonil. Čemu se dnes věnuje syn úspěšné textařky a skladatele, František Soukup, a co znamená jeho jméno?

S nadsázkou vysvětluje, že příjmení Soukup znamená překupník. A u jeho vášně, což je sbírání starých aut, to prý sedí. „Aut ze 70. a 80. let mám desítky, a lidé po nich prahnou, tak na tom opravdu můžu slušně vydělat. Ale cílem je sběratelství. Když jsem něco vydělal, tak jsem si koupil všechny auta, který jsem si kdy přál. Dnes je cenný artikl trabant, po tom jsem ale netoužil,“ vypráví o svém koníčku.

Skladatel a muzikant František Soukup se hudbě už moc nevěnuje, začal podnikat v nemovitostech a má stavební firmu. I tak se jeho nové zaměření stálé prolíná s hudebním světem. „Teď už máme i zkušebny pro muzikanty. Našli jsme staré fabriky, ty jsme předělali, tam můžou hrát a nikoho neruší. Tím, že ty lidi znám, tak to vzniklo vlastně přirozeně. Plánujeme v těch prostorech dělat i kulturní akce.“

Chtěli jsme to jen jiný

Jeho maminkou je textařka Gábina Osvaldová a otcem skladatel Ondřej Soukup. František zvládá obojí, píše texty i skládá muziku. Přesto je mu bližší hudba. „Texty byla z nouze ctnost pro kapelu. Ani maminky texty nám nesedly.“

Skupina Nigthwork vznikla v roce 2005. „Impulsem bylo to, že jsem měl už na gymnáziu naskládanou celou desku a byla škoda to smazat. Táta mě povzbuzoval v tom, že to není úplně blbý a že bysme s tím měli něco udělat. Tak jsem založil kapelu, ale kluci se do té podoby s Jakubem Prachařem a Vojtou Dykem nabalovali postupně.“

Snažili se vymanit z konvencí a stereotypů, jejich písnička a klip Globální oteplování některé i šokovala. „Potřebovali jsme se odlišit, abychom získali posluchače. Říká se, že pokud se do pěti let neproslavíte, tak se to nemá dělat. A my už se k tomu pátýmu roku blížili. Tohle zájem vzbudilo, ale rádia to nehrála. Nebylo jasný, jestli si z toho děláme legraci, nebo ne, a to vám žádný seriózní rádio nevezme. Ale my to chtěli jen jiný. Když něco cítím, že je možné to udělat, tak do toho jdu.“

Naši byli šílený

Alex Mynářová a František Soukup

Rodiče Františka Soukupa byli také tak trochu jiní a netají se tím, že jejich výchova nebyla zrovna důsledná. To František potvrzuje. „V zásadě byla strašná, ale vlastně ne. Když jsem potřeboval dělat muziku, což byla bohulibá činnost, tak mě nenutili jít do školy. Takže já skládal, ne že bych se někde flákal nebo hulil. To jsem nedělal.“

V 90. letech přišla svoboda a tenkrát bylo kreativních a společenských míst opravdu hodně. „Protáhli mě po mnoha mejdanech, zažil jsem i Bunkr. Kolikrát jsme někde byli až do rána, tak jsem třeba druhý den nemusel do školy. V tomhle jsem měl nestandardní dětství. Ale jinak jsem měl hezké zázemí, doma uklizeno, čisto. Věděl jsem, že mám dobrou rodinu, sice naši byli šílený, ale byli to dobrý rodiče. A tu lásku jsem cítil.“

Jak vznikl název Nightwork a kdo je jeho oblíbený interpret? Jak vnímá své malé sourozence, hrají si s jeho třemi syny? Proč mají jeho synové ve jménech Osvald Soukup? Co ho přivedlo k realitám? Poslechněte si v pořadu Alex a host.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.