Sokolští trubači zkoušeli na střeše vinohradské Sokolovny

1. červen 2018

Ze třetího patra vinohradské sokolovny je slyšet slavnostní fanfára. Podobnou melodií zahajoval tehdy třináctiletý Vratislav Richter slet v roce 1948. Všesokolský slet se tehdy uskutečnil až po únorovém puči komunistů a na dlouhou dobu byl poslední. Sokolové během průvodů demonstrovali proti režimu.

Fotografie Vratislava Richtera se zdviženou trubkou dodnes připomíná okamžik, kdy fanfárou z náčelnického můstku zahajoval XI. Všesokolský slet. „ Této trubce se říkalo fanfárka. Používala se při slavnostních příležitostech. Nemá žádné klapky, takže na to nejde hrát všechno jako na klasickou trubku,“ popisuje svůj nástroj Vratislav Richter.

Nadšeným sokolem je dodnes i jeho bratr Vladimír. Do sokola je přivedla jejich maminka, která pomáhala brigádnicky stavět dnešní sokolovnu na Královských Vinohradech. „Sokolští trubači oblékali režné kalhoty, červenou košili, a protože při slavnostní příležitosti byl na té fanfárce prapor – buďto Sokol Vinohrady nebo Česká obec sokolská – tak měli také bílé praporečnické rukavice,“ listuje historickými fotografiemi Vladimír Richter.

Trubačský sbor Sokola Královské Vinohrady se před sletem v roce 1948 rozrostl na více než dvacítku členů. Po sletu ale přišly politické prověrky a nespolehliví sokolové byli vyhozeni. „Trubači z Vinohrad, později to byli trubači České obce sokolské, existovali zhruba do roku 1950,“ říká Vladimír Richter. „Nástupci nejsou a nejsou ani nástroje. Dnes se fanfárová trubka prakticky neprodává,“ říká Vratislav Richter, který se stal profesionálním hudebníkem a hraje na housle. Na trubku ale naposledy troubil na vojně.

Bratři Richterovi teď doufají, že se jim podaří najít ještě další trubače z bývalého sboru. Rádi by totiž uspořádali setkání po 70 letech.

Spustit audio