Srdce milovníků starých řemesel potěší barokní kovárna v jihomoravských Těšanech
U náměstí v Těšanech nedaleko Brna stojí nepřehlédnutelné bílo-modré stavení, ve kterém se po mnoho staletí kulo železo. Dnes je objekt jednou z poboček brněnského Technického muzea a je expozicí, která práci starých kovářů názorně představuje.
„Původně byla kovárna součástí vrchnostenského dvora, který je připomínán již v roce 1377. Současnou podobu vtiskla kovárně přestavba z roku 1714. Kovárna má vzhled přízemní čtyřkřídlé budovy ve slohu venkovského baroka s podsíní a zahrádkou,“ popisuje budovu místní průvodkyně Eva Dudková.
V objektu jsou k vidění jednak expozice kovářství a také kolářství, a to i s příslušným dobovým vybavením venkovského stavení. Nejpodstatnější je kovářská dílna, která dodnes vypadá stejně jako v 19. století. „Jsou tady dvě výhně, u kterých mohlo pracovat až pět kovářů. Navíc jim pomáhali dva učni, kteří zpravidla stáli u měchů,“ říká Alois Dudek.
Interiér doplňuje kovářské nářadí. V hospodářských budovách se pak zájemci mohou podívat na výsledky kovářské práce – tedy brány, pluhy, části zemědělských povozů a drobné výrobky kovářů. A nahlédnout je na závěr možné i do někdejšího kovářova obydlí, zařízeného dobovým nábytkem, nádobím a dalšími domácími pomůckami.
Návštěvníci těšanské kovárny si tak mohou udělat obrázek, jak kovářská rodina v 19. století žila. Přístupná je kuchyň, ložnice i takzvaná parádní světnice. „Pokud nebyla práce v kovárně, tak se žilo tady. Když měl kovář dvě vlastní děti a dva tovaryše, musel se vlastně postarat o čtyři děti, protože učni byli součástí rodiny,“ vysvětluje Eva Dudková.
Kovárna v Těšanech ožívá několikrát do roka kulturními a společenskými akcemi. Nejvýznamnější z nich jsou národopisné slavnosti „Těšany – dědina na pomezí“ spojené se soutěží „Mladý těšanský kovář“, které se konají se na přelomu srpna a září. V roce 1999 byla v Těšanech s úspěchem obnovena také tradice Babských hodů.
Vedle kovárny tvoří architektonické skvosty obce také zámek z konce 17. století, sochy sv. Dominika a sv. Gottharda z roku 1773 a farní kostel sv. Barnabáše postavený v letech 1897 až 1906.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Šlerka: Nebezpečný telegram? Takto to říct nelze, v Rusku je to zdroj necenzurovaných informací
-
Síkela je úporný vyjednavač. Dotahování do konce je u eurokomisaře důležité, hodnotí ministr Dvořák
-
Apple představil nové hodinky i iPhone. ‚Přijde posun ve výdrži baterie,‘ říká šéfredaktor Dotekománie
-
Pitva běluhy přezdívané ‚ruský špion‘ neprokázala cizí zavinění. Hvaldimir měl v tlamě zapíchnutý klacek