Statistici opět revidovali data

23. červen 2003

Český statistický úřad letos už potřetí výrazně revidoval údaje o zahraničním obchodu. Dnes oznámil, že naše obchodní bilance v dubnu skončila schodkem 7,8 miliardy korun, oproti dosud uváděným 8,8 desetinám. Statistici opravili také údaje za březen. Schodek se tak snížil na jednu a třičtvrtě miliardy korun z už jednou upřesněných čtyř miliard. Ekonomy ale tato poslední korekce příliš nepřekvapila.

Příčiny revize dat zůstávají stejné jako v době, kdy byla odvolána předcházející předsedkyně Marie Bohatá. Ani teď se nepodařilo dostat všechna podstatná data o vývozu od celníků včas. Vrchní ředitel odboru cen Českého statistického úřadu Kamil Kudlák vysvětlil, že šlo o technickou chybu na straně generálního ředitelství cel. "Příčina je vlastně stále stejná, zpracování za březen se de facto zhroutilo u vývozu. Bylo potřeba ta čísla znovu zkontrolovat. Linky kontroly byly příliš strohé, takže spoustu dat neprošlo a celý ten proces se hodně zpomalil. Takže teprve nyní se podařilo čísla o exportu za březen dostat do standardní podoby."

Jak říká Vladimír Pikora z Volksbank, už si na neustálé opravy zvykli. "Takovou vysokou revizi jsme samozřejmě nečekali, nicméně Český statistický úřad pravidelně svá data reviduje a tím pádem ani tato revize nebyla nijakým výrazným překvapením. A musíme si zároveň uvědomit, že se revidují čísla nejenom v České republice, ale revidují se i v zahrančií. někdy je to více, někdy méně. Samozřejmě ideální by bylo, kdyby ta čísla byla revidována jen minimálně."

autoři: ark , jhn
Spustit audio