Střed Evropy máme všichni na dosah, tedy spíše na došlap. Najdeme ho v lese na českoněmecké hranici

Ke středu Evropy nás zavedl průvodce Českým lesem Antonín Hříbal
Jestlipak víte, kde se nachází střed Evropy? Tak úplně přesně ho definovat nemůžeme. Podle pramenů je těch středů Evropy dokonce několik, a to i v naší republice. A my vás k jednomu z nich zavedeme. Nachází se na česko-německé hranici v Českém lese nedaleko hory Dyleň na rozhraní tachovského a chebského okresu u obce Vysoká. Když tam přijdete, obklopí vás nejen okolní panenská příroda, ale i zvláštní energie.
Místo uprostřed lesa poznáte hned. Kromě označení Střed Evropy v českém i německém jazyce, uvidíte na místě kámen s letopočty, informační tabuli a také stůl se žulovou deskou, do které je vytesaná mapa.
A jak právě tohle místo přišlo k označení střed Evropy? Podle několika překladů z němčiny do češtiny, došlo možná i k mýlce. Každé měření je totiž jiné. Záleží na tom, co je považováno za nejjižnější, nejsevernější, nejvýchodnější a nejzápadnější bod Evropy. Například, zda se do toho počítá i vodní plocha.
Každopádně se ví, že v roce 1865 nechala Evropu zaměřit rakousko-uherská astronomicko-trigonometrická komise a od té doby je tento bod evidován jako Střed Evropy. Dnes se ale badatelé přiklánějí k názoru, že tehdy šlo spíš o zaměření pouze střední Evropy.
Kámen s letopočtem tuto událost připomíná. Ve skutečnosti jde o repliku původního kamene, který kdysi stál na vrcholu hory Dyleň, ale v poválečném období zmizel. Německá strana pak nechala zhotovit nový podle původního originálu. Ten usadila v roce 1985 na místo, kde stojí dodnes.
Najdete ho jednoduše. Autem dojedete do obce Vysoká (Stará Voda), odkud pokračujete pěšky k vrcholu Dyleň. Tam se napojíte na značenou cestu, která vás dovede na česko-německou hranici. Tak najdete nejen Střed Evropy, ale o kus dál také hraniční znak z roku 1844 nebo základy bývalé chaty pod Dylení, kterou postavil německý alpský spolek v roce 1926. Ta byla po druhé světové válce stržena a místo obsazeno armádou a pohraniční stráží.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.