Středočeští hasiči měli 650 planých poplachů v roce 2016. Číslo bývalo hrozivější

7. únor 2017

Největší audioportál na českém internetu

Co dělají hasiči, když nehasí? Makají na fyzičce i uklízejí | Foto: Jaroslav Hoření, Český rozhlas

Kolik výjezdů měli v loňském roce středočeští hasiči a jak často jezdili k planým poplachům? Odpovídal náměstek šéfa středočeských hasičů Jan Ryšavý

Za uplynulý rok evidují středočeští hasiči přes 13 tisíc zásahů. Číslo se oproti minulému roku snížilo. Co pokles způsobilo? A jaké jsou nejčastější důvody zbytečných výjezdů? Odpovídal náměstek ředitele Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje pro úsek prevence a civilní nouzové připravenosti Jan Ryšavý.

Podle čísel za celý loňský rok se vyjíždělo v případě středočeských hasičů méně často než předloni. Statistika prozradila, že se jednalo rovnou o 800 výjezdů méně.

„Bylo to způsobeno zejména tím, že bylo méně požárů v letních měsících. V roce 2015 došlo k poměrně velkému množství požárů v období žňových prací. Loni období sucha sice bylo, ale bylo až na přelomu měsíců srpna a září, kdy práce už skončili. Proto došlo k poklesu. Při žňových pracích je vždy zvýšené riziko požárů,“ říká Jan Ryšavý.

Souhrnně se jednalo o 13 tisíc zásahů, tedy přibližně 37 výjezdů každý den. Stále přitom platí, že požáry představují z celkového počtu menšinu.

„Požáry dělají s ohledem k prázdninovým výkyvům 15 až 20 % zásahové činnosti. V roce 2016 se jednalo tuším o 18-19 %. Zbytek je zejména u technické pomoci, kde jsou schované činnosti od záchrany lidí z výtahů po tahání utonulých. Další významnou položkou je likvidace dopravních nehod, a to jak u prvotních, kdy se vyprošťují lidé z vozidel a provádí se preventivní opatření, aby nedošlo k dalším škodám, tak následných, kdy se uvolňují průjezdy komunikací.“

Čtěte také

Číslo 650 zbytečných zásahů za rok 2016 může působit děsivě, Jan Ryšavý ale upozorňuje, že téměř dva zbytečné výjezdy denně znamenají v porovnání s minulými roky pokles.

Jan Ryšavý, náměstek ředitele středočeského Hasičského záchranného sboru pro prevenci.jpg

„Před 15 lety bylo číslo ještě hrozivější. Není to jenom kvůli vtipálkům. Samozřejmě je stále dost lidí, kteří zneužívají naše jednotky. A my bohužel musíme v desítkách případů ročně vyjet na místo, kde se nic neděje. Drtivá většina výjezdů je ale způsobená systémem elektrické požární signalizace, kdy dojde k chybnému vyhodnocení určitého jevu k prostoru. Může dojít k speciálnímu zalomení světla, třeba když se vytře podlaha a svítí na ni slunce. Poté může odrážet určité spektrum světla, které čidlo vyhodnotí, jako že tam hoří. Nebo může dojít k závanu horkého vzduchu v důsledku nějaké činnosti na pracovišti, například při svařování. Poměr vtipálků a technických problémů je zhruba půl napůl. Dříve to bylo 2 ku 1, protože se systémy zdokonalují.“