Švédský most v Dobřívě je pevný i romantický zároveň. Jde se po něm do kopce
V Dobřívě na Rokycansku v Plzeňském kraji stojí krásný kamenný most. Původně tam po každém větším požáru nebo povodni stavěli stále znovu a znovu nový dřevěný most. Až si jednoho dne řekli dost. A postavili přes Padrťský potok most kamenný, dostatečně vysoký. Ten pak už vydržel všechny požáry a povodně.
Most v Dobřívě byl údajně postaven už během takzvané třicetileté války, tedy mezi roky 1618 až 1648. Dnes se mu proto neřekne jinak než švédský most. Ať už je to s jeho přesným datem výstavby jakkoli, romantická a přitom fortelná stavba dýchne na každého příchozího dávnou historií.
Most s jedním obloukem je postavený z lomového kamene. Na první pohled vás zaujme jeho vypoulený povrch. Když po něm jdete, stoupáte, jdete zkrátka do kopce. Sám most dělá nad potokem strmý oblouček.
Vydlážděný je velkými oblázky. Uprostřed ho na jedné straně zdobí socha ženy - svaté Barbory, patronky všech horníků. Na protější straně býval prý dříve kříž. Na pravém břehu potoka, těsně před mostem, najdeme ještě jednu sochu, dalšího důležitého patrona, svatého Jana Nepomuckého. Most je dlouhý dvacet a široký čtyři metry.
Švédský vzor ano – švédské koule ne
Podle některých legend po mostě vozili Švédové dělové koule z nedalekého hamru. To je ale podle historiků jen legenda. Z praktického hlediska by měli koně na strmém mostě s těžkým nákladem co dělat. Ve skutečnosti prý Švédové odlitá děla a koule vozili přes brody, kterých tu tehdy bývalo dost.
Před opravou mostu v roce 2004 byly prý pěkně vidět i jednotlivé kameny. Dnes jsou s výjimkou oblouku jeho zdi omítnuté. Přesto most působí romanticky a půvabně se klene nad někdy poklidným, jindy divokým potokem pod sebou.
Padrťský potok, přes který most vede, bývá také někdy nazýván Černým potokem. Přitéká z nedalekých Brd. Celý jeho horní tok se nachází ve vojenském újezdu Brdy.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Ruští hackeři si některé útoky nahrávají a zveřejňují, jeden takový se stal i v Česku, uvádí zpráva NÚKIB
-
Snaží se fašismus o comeback? Americký filozof nabízí deset bodů, jak to poznat
-
Novináři se podívali na údajné vazby Kremlu v Polsku. Následovaly výhrůžky, soudní spory i pokuta
-
Řeky v Beskydech vystoupaly na první povodňové stupně. Experti varují před extrémními srážkami