Světnička Vladimíra Menšíka v českolipském muzeu připomíná pohodu jeho letního sídla

Světničku Vladimíra Menšíka nám představil etnograf Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě Marek Hofman
Na otázku, kdo byl Vladimír Menšík, asi každý odpoví herec, bavič, vypravěč. Známý je také jeho moravský původ, Ivančice proslavil jako nikdo jiný. Spojení slov Menšík a chalupář připomene většině seriál Chalupáři. Ovšem Vladimír Menšík byl i chalupářem ve smyslu majitel chalupy. Chalupa Menšíkových stojí na Českolipsku v Libereckém kraji. V roce 2005 ji rodina prodala novým majitelům, ale část jejího vybavení darovala českolipskému muzeu.
„Když paní Menšíková prodávala chalupu, nabídla muzeu část vybavení. Muzeum to přivítalo a splnili jsme i její přání, aby tady byla památka na pana Menšíka,“ přibližuje vznik světničky etnograf českolipského muzea a specialista na chalupy slavných na Českolipsku Marek Hofman.
A tak se návštěvníci mohou posadit za stůl na lavici či židli, na kterých sedával Vladimír Menšík. A rozjímat u skleničky a lahvinky vománkového vína a podívat se na malé rodinné video pořízené na chalupě.
Muzejní světnička není velká prostorem, ale exponátů je v ní celá řada. Od malované skříně a truhly, sady keramického nádobí, obrazů či hodin přes houpací křeslo a harmonium až po legendární Menšíkův župan. Na stěnách samozřejmě nechybí připomínky jeho rolí. A spoustu zajímavých věcí se lze dozvědět z dokumentů na stole. Mimo jiné je tam vidět, jak Menšíkovic chalupa vypadala, když ji v roce 1965 pořídili za 3 000 Kčs a jak při jejím zvelebování sám mistr přiložil ruku k dílu.
A pokud pak zatoužíte vidět přímo roubenou chalupu, kde chvíle volna s rodinou a přáteli trávil Vladimír Menšík, najdete ji na břehu řeky Ploučnice v Dolní Polici u Žandova, kam je možné se z České Lípy dostat třeba vlakem nebo autobusem. Je to jen 12 kilometrů. Expozice nazvaná „Na chalupě u Vladimíra Menšíka“ v přízemí hlavní budovy Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě je přístupná celoročně od úterý do neděle a ve státní svátky od 9 do 17 hodin.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.