TIPY NA VÍKEND: Chalupář a stavitel na výstavišti v Lysé nad Labem nebo Masopust na Mayrovce

21. únor 2025

Užijte si hezký víkend s našimi tipy na zajímavé akce.

Veletrh Chalupář a stavitel i Ligna Bohemia

20. a 22. února na výstavišti v Lysé nad Labem

Výstaviště Lysá nad Labem

Veletrh Chalupář 2025 představí moderní technologie a materiály pro chalupáře a stavitele. Návštěvníci se mohou těšit na inspirativní expozice, které nabídnou širokou škálu produktů a řešení pro stavbu, renovaci i údržbu chalup a domů. Na veletrhu najdete vše od tradičních materiálů po nejnovější technologické vychytávky, které usnadní práci a zvýší komfort při bydlení na venkově. Přijďte se podívat, jak lze skloubit tradici s inovací a najít ideální řešení pro svůj projekt!

XXI. mezinárodní výstava strojů, nástrojů, zařízení a materiálů pro dřevozpracující průmysl Ligna Bohemia

21. ročník mezinárodní výstavy dřevozpracujícího průmyslu Ligna Bohemia proběhne v tradičním únorovém termínu, který mají dlouho dopředu v kalendáři napsaní všichni vystavovatelé, kteří v tomto oboru něco znamenají, ale samozřejmě také všichni truhláři, podnikatelé, řemeslníci i kutilové, pro které je tato výstava vždy inspirací.

Více ZDE

Masopust na Mayrovce

Masopust v Hornickém skanzenu Mayrau ve Vinařicích u Kladna

Tradiční oslavy masopustu v Hornickém skanzenu Mayrau ve Vinařicích u Kladna. Během akce zahraje k tanci a poslechu živá hudba, proběhne volba královny masopustu či ukázky tradičních masopustních scének.
Tradiční masopustní veselí a průvody maškar z okolních obcí v Hornickém skanzenu Mayrau ve Vinařicích u Kladna. Samozřejmostí bude i bohaté masopustní občerstvení. Návštěvníci v maskách vítáni!

Akci podpoří i spolky z okolních obcí (Vinařice, Libušín, Tuháň či Podprůhon) nejen svými průvody, které se sejdou na Mayrau v 15:00, čímž pomyslně zahájí Masopust na Mayrovce. K tanci i poslechu zahrají Krušnohorská dudácka muzika či Gemini musicales, své masopustní scénky předvede kolektiv divadla Lampion. Součástí akce bude i volba královny masopustu či bohaté občerstvení.

Více ZDE

Masopust v Hornickém muzeu Příbram

22. února

Masopust v Hornickém muzeu Příbram

V sobotu 22. února 2025 se od 10 hodin koná tradiční masopustní lidová veselice v neobyčejném prostředí historických báňských objektů Ševčinského dolu. Průvod masek, mezi nimiž se objeví havíři či důlní skřítci permoníci, povede duch okolních brdských lesů Fabián, kterého doprovodí kapela a pestrá družina fantaskních bytostí. Součástí programu budou humorné scénky čerpající z bohatých hornických tradic, atmosféru podtrhnou hornické písničky. Na přípravě této oblíbené akce muzeum již 22. rokem spolupracuje se Sborem dobrovolných hasičů z Bohutína, který masopust pořádá od roku 1926, tedy neuvěřitelných 99 let. Vstupné činí symbolickou korunu.

Hornické muzeum, které je v zimním období běžně otevřené pouze od úterý do pátku, navíc v sobotu 22. února mimořádně zpřístupní část svých expozic a podzemních tras. Důl Anna bude otevřen od 9 do 16 hodin, zatímco Ševčinský důl se návštěvníkům otevře po skončení masopustní veselice – tedy od 12 do 16 hodin.

Více ZDE

Masopust ve Skanzenu Vysoký Chlumec

22. února

Masopust ve Vysokém Chlumci

Po několikaleté pauze se do Skanzenu Vysoký Chlumec, pobočky Hornického muzea Příbram, vrátí masopustní veselice. V sobotu 22. února 2025 projde přímo mezi chalupami a stodolami za doprovodu živé hudby průvod masek, mezi kterými nebude chybět kobyla, Turek, kominík nebo třeba řezník. Vstup do areálu skanzenu bude možný od 13:30, průvod vyrazí ve 14:00. Vstupné činí symbolickou korunu.

Tradiční pojetí masek i rozpustilých scének se blíží tomu, jak tuto oslavu nevázaného veselí prožívali naši předci v 19. století. Po průvodu vystoupí s písněmi a tanci malí i velcí členové folklorního souboru Kamýček.

Více ZDE

Příběh lásky: 60 společných let Marie a Alexandra

1. února až 2. března na zámku Loučeň

Zámek Loučeň

Zámek Loučeň

Láska hýbe světem, spojuje lidi napříč kulturami a generacemi, nastoluje v přírodě řád a harmonii. Zima pomalu končí, a kdy jindy vyprávět příběh jedné velké lásky než před pukáním prvního kvítí.

Příběh lásky je poutavá historická prohlídka z doby Rakouska-Uherska a první republiky. Vypráví osudy manželského páru knížete Alexandra a kněžny Marie Thurn-Taxis, který na zámku Loučeň strávil neuvěřitelných 59 let. Vychovali zde společně 3 syny, měli 12 vnoučat, a dokonce se dožili i pravnoučátek.

Poznejte lásku všemi smysly

Připraveny jsou autentické prohlídky v dobových kostýmech, zazní tóny klasické hudby i nejkrásnější zamilované verše.

Příběh lásky můžete navštívit od soboty 1. února do neděle 2. března 2025. Prohlídky probíhají ve všední dny ve 12:00, 14:00 a 16:00. O víkendech jsou prohlídky každou hodinu od 11:00 do 16:00.

Více ZDE

Lyžování ve Ski Areálu Chotouň, Jílové u Prahy

do konce února

Areál nedaleko Prahy nabízí všem lyžařům a snowboardistům možnost provozování oblíbeného sportu, aniž by museli cestovat daleko do hor. Jsou zde k dispozici dva paralelní vleky typu "POMA" s teleskopickými unašeči, malý dětský vlek s nízkým vedením lana a pohyblivý, lyžařský pás pro nejmenší lyžaře. Nejen milovníci lyží uvítají možnost odpočinku u stánku s občerstvením. Zájemci o lekce lyžování a snowboardingu mohou využít služeb lyžařské školy.

Více ZDE

Jarní prázdniny ve sklárně Rückl, Nižbor

 3. 2. až 14. 3.

Sklárna Rückl

Během jarních prázdnin zve sklárna děti i dospělé na chvíle plné zážitků. Inspirativní prostředí křišťálových výrobků a přátelská atmosféra, vám zaručí skvělý den. Vyzkoušejte si sklářské řemeslo – foukání skla a broušení křišťálu – pod vedením zkušených mistrů a objevte kouzlo sklářského umění na vlastní kůži.

Více ZDE

Hudební nástroje v proměnách času

Regionální muzeum Mělník, do 16. 3.

Čtěte také

Výstava unikátní sbírky hudebních nástrojů Jaromíra Růžičky z konce 18. století až 1. pol. 20. století ukáže nejen nástroje plechové, dechové i dřevěné, ale i noty, katalogy a předměty s hudbou spojené. Sběratel Jaromír Růžička se zamiloval do nástrojů už jako náctiletý a jako první nástroj jeho sbírky byl fagot. Specialitou výstavy je vitrína věnovaná čistě středočeským výrobcům hudebních nástrojů. 

Více ZDE

Zimní prohlídky hradu Český Šternberk

do 30. března

Hrad Český Šternberk, vánoční prohlídky

Hrad Český Šternberk je pro návštěvníky otevřen i v zimních měsících, prohlídky začínají vždy v sobotu a v neděli v 11:00, 12:30 a ve 14:00 hodin. Vstupenky je třeba si zajistit předem. 

Hrad Český Šternberk patří k nejstarším a nejnavštěvovanějším hradům v Čechách. Má také krásné okolí, vždyť byl vystaven na ostrohu nad řekou Sázavou a bývá nazýván Perlou Posázaví. Český Šternberk založili v roce 1241 Sternbergové, kteří hrad po téměř osmi stech letech vlastní i dnes, což je nejen v Česku unikátní. Hrad byl několikrát přestavován, a tak původně středověké gotické zdi skrývají barokní zámecké interiéry, počátkem 20. století doplněné o elektřinu, vodovod a ústřední topení.

Na hradě je jedna prohlídková trasa, umístěna ve druhém poschodí hradu. Zahrnuje patnáct bohatě zařízených místností: velký sál se štukovou výzdobou a rodovými erby i menší salony sloužící každodennímu životu, knihovnu, jídelnu atd. Při prohlídce se seznámíte zejména s posledními generacemi rodu Sterbergů, především s Jiřím Sternbergem (1888-1965), který hradním interiérům vtiskl současnou podobu a jemuž byl hrad v roce 1949 znárodněn. Až do odchodu do penze pak na hradě pracoval jako kastelán a průvodce. V roce 1992 získal hrad v restituci Jiřího syn Zdeněk Sternberg (1923-2021), který postupně hrad rekonstruoval a restauroval mobiliář, aby mohl předat vše v co nejlepším stavu svému synovi.

Více ZDE

Výstava Spadlá křídla

Mladá Boleslav, do 30. března

Letecké muzeum Metoděje Vlacha

Letecké muzeum Metoděje Vlacha zve na výstavu, která popisuje československé letectví mezi roky 1918 a 1939, kdy doslova letělo kupředu mílovými kroky. Nejprve se létalo na upravených válečných letounech s jedním pasažérem, později s více cestujícími. Piloti nejdříve nechtěli opustit otevřený pilotní prostor, a tak vznikala dopravní letadla s uzavřenou kabinou pro cestující a otevřeným kokpitem pro piloty.  Najdete zde shrnutí toho nejzajímavějšího i tragické letecké nehody.

Více ZDE

Zimní prohlídky Svaté Hory

Příbram, do konce března

Svatá Hora v Příbrami patří k nejvýznamnějším mariánským poutním místům

Poutní místo Svatá Hora je jedno z nejstarších mariánských poutních míst v Čechách. Je to raně barokní perla Čech, hlavní poutní místo Pražské arcidiecéze, častý cíl turistů nejen českých, ale mnoha zahraničních. Kromě klasické prohlídky s průvodcem, která trvá asi 50 minut, muzeum je umístěné částečně v bývalé jezuitské kryptě. Vystaveny jsou exponáty ze sbírek Svaté Hory, předměty, jež nalezli archeologové při rekonstrukci nebo některé ze šatiček Panny Marie Svatohorské.

Více ZDE

Další tipy:

Pátek 21. února

Trénink paměti má být stejně důležitý jako trénink tělesný. Když má člověk srovnané myšlenky a nezapomíná, dodá mu to sebevědomí, svěžest a samostatnost. Trenérka paměti Dagmar Strbíková s vámi v Městské knihovně v Poděbradech procvičí hlavy v půl třetí odpoledne.

Jílovské zlato a jeho získávání navěky proměnily zdejší krajinu. Jak zaznamenali těžbu zlata výtvarníci ve svých dílech? Přijďte se podívat do Regionálního muzea v Jílovém u Prahy, najdete tu obrazy známých umělců, jakými byli: Petr Morávek, Vojtěch Touš, Zdenka Landová nebo Josef Buben. Výstava Hornická krajina Jílovska – malba a grafika jsou v muzeu ke zhlédnutí do 9. března.

autor: jmy | zdroje: Středočeská centrála cestovního ruchu , Kudyznudy.cz