TIPY NA VÍKEND: Den otevřených dveří budovy Českého rozhlasu v Karlíně nebo Autobusový den na Letné
Užijte si víkend s našimi tipy na zajímavé akce.
Den otevřených dveří rozhlasové budovy v Karlíně
18. a 19. května
Pokud vás zajímá, jak se dělá rádio nebo jak náročná je práce moderátora, tak dorazte do naší karlínské budovy. V rámci Dne otevřených dveří a festivalu Open House Praha ji na celý víkend zpřístupníme široké veřejnosti.
S vedoucím programu, webeditorkou nebo zprávařkou nahlédnete do vysílacího studia, po trojramenném schodišti vystoupáte k legendárnímu Studiu A nebo si můžete odpočinout na zahradě s altánem.
- KDY: 18. května a 19. května vždy od 10 do 18 hodin
- KDE: Karlínská budova Českého rozhlasu (Hybešova 10, 186 72 Praha - Karlín)
- FORMA ZPŘÍSTUPNĚNÍ: skupiny dle kapacity prohlídky
- CO UVIDÍTE: chodba v suterénu s pamětní deskou, přízemí – vysílací komplex Rádia Praha a Regionu, newsroom; 1. patro – Studio A a Studio B; zahrada s altánem
Autobusový den
18. května Letenská pláň
I letos se ke všem fanouškům moderní i historické dopravní techniky vrací již po sedmé oblíbený Autobusový den Pražské integrované dopravy. Po šesti minulých ročnících, které se konaly v terminálu u stanice metra Letňany, se letošní akce uskuteční na Letenské pláni v Praze 7 v blízkosti tramvajových zastávek Sparta, a to v sobotu 18. května 2024 od 10 do 17 hodin.
I letos se mohou návštěvníci těšit na tradiční statickou výstavu moderních autobusů a trolejbusů zapojených do systému PID nebo jízdy historickými i speciálními autobusy. Pojede také zvláštní historická tramvajová linka.
V rámci doprovodného programu návštěvníkům organizátoři předvedou, jak se bezpečně pohybovat v rámci silničního provozu, chybět nebudou ani tradiční i infostánky PID, DPP a ČD, stánky s občerstvením nebo prodejní stánky s dopravní tématikou.
Se studenty Střední průmyslové školy dopravní v Motole si můžete zahrát jejich vlastní deskové hry s dopravní tématikou. V rámci jízd speciálních autobusových linek čekají na návštěvníky také exkurze ve Staré čistírně odpadních vod v Bubenči nebo zlevněný vstup do Království železnic. Blízko letošního dějiště autobusového dne je také Muzeum MHD ve Střešovicích. Jízdy speciálními autobusovými a tramvajovými linkami jsou zdarma.
Podrobnosti o akci včetně tras a jízdních řádů speciálních autobusových a tramvajových linek najdete zde: https://pid.cz/autobusovy-den-pid-na-letne-2024/
Hrabalovo Kersko a otevření chaty pro veřejnost
18. a 19. května
Pětadvacátý ročník festivalu v chatové osadě Kersko na Nymbursku, kterého se loni účastnilo zhruba 1300 lidí, se uskuteční 18. května. Setkání příznivců Bohumila Hrabala letos u příležitosti 110. výročí narození spisovatele nabídne program výjimečně také v neděli, a to divadelní představení Slavnosti sněženek. Mezi sobotními hosty bude například herec Radek Melša nebo písničkářka Radůza.
Zrekonstruovaná chata Bohumila Hrabala v Kersku na Nymbursku se lidem poprvé otevře u příležitosti festivalu Hrabalovo Kersko 18. května. Chata, ve které zejména v 70. letech minulého století napsal většinu svých knih, má působit dojmem, jako by se z ní slavný pisovatel právě na chvíli vzdálil.
Chata pak bude otevřená od úterý do neděle, ale pouze po rezervaci. Více ZDE
Pochod Praha - Prčice
V sobotu 18. května 2024 se koná již 57. ročník Pochodu Praha – Prčice.
Nejdelší trasa Karla Kulleho v délce přesahující 70 km, vede do Prčic z Prahy. Je vhodná pouze pro zdatné turisty starší 18 let, kteří mají lékařské potvrzení o zdravotní způsobilosti. Ze startu se vyráží mezi 5:00 a 6:30 ráno.
Celkově bude k dispozici přes 20 různých tras, včetně 1 pěší pro děti, 4 cyklistických (z toho jedna dětská) a 1 pro vozíčkáře. Elektronicke registrace budou otevřeny 1. 5. 2024.
Podobně jako v předchozích letech, i tentokrát České dráhy výrazně posílí vlakovou dopravu do míst startů pochodu. Pro pochodníky vypraví speciální vlaky, posílí pravidelné dálkové i regionální spoje.
Více ZDE
Smetanovou stezkou 2024
různá místa středních Čech
Klub českých turistů představuje druhý ročník pěší trasy, která vás provede krásnou krajinou a zároveň vás zavede po stopách českého hudebního skladatele Bedřicha Smetany. Akce nabízí čtyři různě dlouhé trasy pro všechny milovníky přírody a hudby.
**35 km: Lysá nad Labem – Milovice – Všejany – Jivák – Chudíř – Jabkenice – Loučeň**
Pro ty, kteří mají rádi výzvy a chtějí prozkoumat širší okolí, je tato trasa ideální. Povede vás přes malebná městečka a přírodní rezervace, přičemž si užijete nezapomenutelný pohled na krajinu.
**25 km: Mladá Boleslav – Chlum – Vinařice – Dobrovice – Jabkenice – Loučeň**
Střední varianta trasy je vhodná pro ty, kteří chtějí užít si pestrou kombinaci historie, kultury a přírodních krás. Města Mladá Boleslav a Dobrovice přidají do vaší cesty další zajímavé zastávky.
**11 km: Loučeň – Jabkenice – Chudíř – Loučeň**
Pro ty, kteří upřednostňují kratší výlet, ale stále chtějí zažít krásu přírody a historie, je tato trasa skvělou volbou.
**6 km: Okruh okolím Loučeně**
Ideální pro rodiny s dětmi nebo ty, kteří preferují kratší procházky. Tato trasa vás zavede do okolí Loučeně a umožní vám objevit krásy tohoto malebného regionu.
Výlet po stopách Bedřicha Smetany nabízí nejen fyzickou aktivitu, ale také možnost vnímat hudební dědictví velikého skladatele v kontextu nádherné přírody. Připojte se k této jedinečné akci a objevujte krásu českého venkova spojenou s uměleckým dědictvím.
Více ZDE
55. ročník Hudebního festivala Antonína Dvořáka
25. 4. až 4. 6. 2024
Letošní ročník festivalu se svým programem hlásí k tématu roku, který byl vyhlášen Rokem české hudby. Toto výjimečné provázání celého roku s hudbou v sobě odráží nejen tradiční spojení našeho národa s hudbou, ale je zejména oslavou výročí řady předních českých skladatelů v čele s B. Smetanou, A. Dvořákem, L. Janáčkem, J. Sukem, B. Martinů a dalšími, jejichž životní jubilea spadají právě na rok končící čtyřkou (v případě půlkulatých výročí devítkou).
Projekt, který trvá už 55 let přibližuje v rozhovoru jeho ředitelka Albína Dědičík Houšková:
Rok české hudby byl poprvé vyhlášen před sto lety a koná se vždy v desetiletém cyklu. Program festivalu tato výročí odráží, nicméně programová skladba je velice pestrá a návštěvníci se můžou těšit na díla českých i světových autorů od doby baroka až po současnost, interpretovaná předními sólisty i ansámbly.
Jako každoročně festival myslí na děti a mládež – kromě operních představení a navazující výtvarné soutěže pro ně připravuje třetí díl populárního „Putování po stopách“, jehož devět zastavení bude letos věnováno slavným českým skladatelů. Pro studenty ZUŠ je připraven druhý ročník Interpretačního semináře, ve kterém se letos setkají s klavírním virtuosem Lukášem Klánským.
Tradiční Den s AD znamená nejen celou sérii programů v mateřských, základních i středních školách, ale také open air koncerty pro širokou veřejnost a doprovodný program v Domě Natura.
Více ZDE
Výstava Kořeny
Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně
Svět kořenů je plný barev, příběhů a překvapení. Po překročení bludného kořene se zmenšíte a ocitnete se pod zemí, v půdě. Zažijete v tajemné říši kořenů to, co tu zažívá třeba krtek. A jak krtek vypadá doopravdy? Co má ve spíži a kdo s ním v podzemí ještě bydlí? Jak vypadají kořeny hodně zblízka, co dělají a s kým se kamarádí? Potkáte kořenové lupiče a podzemní zpěváky, mistry světa ve skoku vidličkou, i podzemní internet.
Zatímco děti budou tahat pohádkovou velikou řepu, dospělým výstava poodhalí, jaká tajemství odkrývají v půdě špičkoví čeští vědci. A než se děti vynoří z krtčí nory, můžete si v pohodlí v dámském a pánském koutku počíst o kořenech jedlých, pitných, krásných i vychytralých. Nakonec zjistíte, že bez fantazie se v podzemním světě neobejdete a že hranice mezi realitou a fantazií je tenká. Zkuste ji najít.
Po dobu trvání výstavy se můžete těšit na zajímavý doprovodný program.
Více ZDE.
Lidé odvedle
Neobvyklý výlet do světa lidí s hendikepem
Regionální muzeum Mělník
26. 1. 2024 9:00 – 27. 6. 2024 17:00
Úspěšná interaktivní Výstava „Lidé odvedle“ prezentuje život lidí s postižením interaktivní formou: návštěvníci o něm nejsou pouze informováni, ale mají možnost si jeho úskalí vyzkoušet na vlastní kůži.
Návštěvníci jsou zábavnou formou pozváni na skutečný výlet: od přípravy na cestu, přes orientaci v terénu a použití dopravního prostředku, až po zážitky z cest. V expozici nebude chybět např. model autobusu nebo temný tunel znesnadňující orientaci.
Prezentace je připravena ve spolupráci s odborníky na danou tematiku a s lidmi se zrakovým, tělesným a sluchovým postižením.
Výstava přispěje ke snižování ostychu a odbourávání zábran v komunikaci při setkávání s lidmi se zdravotním postižením.
- Naučíte se správně nabídnout a poskytnout pomoc.
- Dozvíte se mnoho zajímavostí ze života lidí s postižením.
- Vyzkoušíte si pomůcky jejich každodenního života.
- Seznámíte se s různými způsoby dorozumívání s lidmi s postižením.
- Pomocí simulací uslyšíte, jak slyší lidé se sluchovým postižením a uvidíte, jak vidí okolí lidé s očními vadami.
- Vyzkoušíte si orientaci a pohyb v prostoru pomocí hole pro nevidomé a vozíku pro tělesně postižené.
- Zažijete orientaci v prostoru pouze pomocí hmatu a sluchu.
- Dozvíte se, jak lidé s postižením sportují a vyzkoušíte si jízdu na handbiku.
- Prostě prožijete jeden báječný a velmi neobvyklý výlet
Více ZDE
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.