TIPY NA VÍKEND: Poberounský masopust nebo Příběh drátenického řemesla v Roztokách
Užijte si hezký víkend s našimi tipy na zajímavé akce.
Drátovat, flikovat! Příběh drátenického řemesla
od 28. 2. do 29. 6. Muzeum Roztoky
Výstava Drátovat, flikovat! odvypráví neobyčejný příběh drátenického řemesla. Drátenictví je kulturní fenomén, jehož kořeny sahají více než tři sta let zpět do chudých horských oblastí severního Slovenska. Odtud se rozšířilo do Evropy i Ameriky. Význam tohoto řemesla byl v roce 2019 oceněn zápisem na Seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO.
Výstava nabízí ojedinělý pohled na historii i současnost drátenictví. Uvidíte zde exponáty ilustrující jeho rozmanitost. Kromě oprav hospodářských nástrojů a nářadí či keramického nádobí se vyráběly i další nezbytnosti pro venkovský život, jako například pasti na myši. K vidění budou také další užitkové předměty vyrobené drátenickými technikami a to jak z fondu Středočeského muzea v Roztokách u Prahy a dalších muzejních a galerijních institucí, tak ze sbírek soukromých sběratelů.
Součástí výstavy bude i bohatý doprovodný program pro veřejnost i škol(k)y. Ve dnech 5. 4., 31. 5. a 21. 6. 2025 se můžete zúčastnit tvořivých dílen, kde si sami vyzkoušíte drátenické techniky. Přímo ve výstavních prostorách budou ve vybraných dnech probíhat také ukázky tohoto krásného řemesla.
Přijďte se podívat, jaké úžasné věci se dají vyrobit ze zdánlivě obyčejného materiálu. Nezapomeňte s sebou vzít i děti, pro které je ve výstavě připravena hra „Z Kysuc až na kraj světa“, inspirovaná vandrovní povahou drátenického povolání, a další tematické interaktivní prvky.
Více ZDE
Poberounský masopust
1. 3.
Jedna z největších a na kulturní program nejbohatších akcí svého druhu ve středních Čechách míří letos opět do Zadní Třebaně. Poberounský masopust a největší „fašaňk“ široko daleko se zde bude konat v sobotu 1. března.
Akce začne v sobotu ráno staročeským jarmarkem, kde budou k dostání preclíky, koláče, maso nebo koblihy. Nakonec bude symbolicky pochován Masopust a oceněny ty nejnápaditější maškary. Poté se vydá na obchůzku obcí průvod v čele s kapelou a kvartetem hlavních postav: medvědem, medvědářem, policajtem i Masopustem-Bakchem.
Všichni budou ochutnávat koblihy, škvarkové placky, uzené maso, pálenku a další dobroty, které pro ně připraví místní hospodyňky a hospodáři. Večer po skončení průvodu se ještě ve Společenském domě v Zadní Třebani bude konat sousedské posezení s muzikou.
Následující den, v neděli 2. března, masopustní oslavy vyvrcholí dětským karnevalem.
Více ZDE
Žofie Chotková na zámku Konopiště
1. 3.
Nenechte si ujít večerní prohlídky v západním křídle zámku, kde se nacházely soukromé pokoje vévodkyně Žofie. Na výročí narození vévodkyně Žofie z Hohenbergu, rozené Chotkové je připravena prohlídka jejích soukromých komnat, pokojů běžně nepřístupných a míst, které měla na zámku nejraději.
Více ZDE
Masopust v kouřimském skanzenu
2. 3.
Pestrobarevný průvod tradičních masek z Hlinecka doprovázený hudbou a tancem v podání národopisného souboru obejde historická stavení kouřimského skanzenu. Dozvíte se o tradicích masopustu a masopustních maskách, stolování, a dalších zvycích od muzejníků v dobovém oblečení v rolích hospodářů a hospodyní. Ochutnáte i zabijačkové dobroty a další tradiční občerstvení.
Více ZDE
Mělnický masopust
2. 3.
V neděli od 14 hodin propukne v Mělníku oslava masopustu. Kromě trhů, kde budou od 10 hodin k dostání zabijačkové pochoutky, se bude zpívat a dovádět v masopustním průvodu, který vyrazí z náměstí Míru a projde středem města. Zakončení akce proběhne za doprovodu folklorních souborů.
Více ZDE
Příběh lásky: 60 společných let Marie a Alexandra
1. února až 2. března na zámku Loučeň
Zámek Loučeň
Láska hýbe světem, spojuje lidi napříč kulturami a generacemi, nastoluje v přírodě řád a harmonii. Zima pomalu končí, a kdy jindy vyprávět příběh jedné velké lásky než před pukáním prvního kvítí.
Příběh lásky je poutavá historická prohlídka z doby Rakouska-Uherska a první republiky. Vypráví osudy manželského páru knížete Alexandra a kněžny Marie Thurn-Taxis, který na zámku Loučeň strávil neuvěřitelných 59 let. Vychovali zde společně 3 syny, měli 12 vnoučat, a dokonce se dožili i pravnoučátek.
Poznejte lásku všemi smysly
Připraveny jsou autentické prohlídky v dobových kostýmech, zazní tóny klasické hudby i nejkrásnější zamilované verše.
Příběh lásky můžete navštívit od soboty 1. února do neděle 2. března 2025. Prohlídky probíhají ve všední dny ve 12:00, 14:00 a 16:00. O víkendech jsou prohlídky každou hodinu od 11:00 do 16:00.
Více ZDE
Jarní prázdniny ve sklárně Rückl, Nižbor
3. 2. až 14. 3.
Během jarních prázdnin zve sklárna děti i dospělé na chvíle plné zážitků. Inspirativní prostředí křišťálových výrobků a přátelská atmosféra, vám zaručí skvělý den. Vyzkoušejte si sklářské řemeslo – foukání skla a broušení křišťálu – pod vedením zkušených mistrů a objevte kouzlo sklářského umění na vlastní kůži.
Více ZDE
Hudební nástroje v proměnách času
Regionální muzeum Mělník, do 16. 3.
Čtěte také
Výstava unikátní sbírky hudebních nástrojů Jaromíra Růžičky z konce 18. století až 1. pol. 20. století ukáže nejen nástroje plechové, dechové i dřevěné, ale i noty, katalogy a předměty s hudbou spojené. Sběratel Jaromír Růžička se zamiloval do nástrojů už jako náctiletý a jako první nástroj jeho sbírky byl fagot. Specialitou výstavy je vitrína věnovaná čistě středočeským výrobcům hudebních nástrojů.
Více ZDE
Zimní prohlídky hradu Český Šternberk
do 30. března
Hrad Český Šternberk je pro návštěvníky otevřen i v zimních měsících, prohlídky začínají vždy v sobotu a v neděli v 11:00, 12:30 a ve 14:00 hodin. Vstupenky je třeba si zajistit předem.
Hrad Český Šternberk patří k nejstarším a nejnavštěvovanějším hradům v Čechách. Má také krásné okolí, vždyť byl vystaven na ostrohu nad řekou Sázavou a bývá nazýván Perlou Posázaví. Český Šternberk založili v roce 1241 Sternbergové, kteří hrad po téměř osmi stech letech vlastní i dnes, což je nejen v Česku unikátní. Hrad byl několikrát přestavován, a tak původně středověké gotické zdi skrývají barokní zámecké interiéry, počátkem 20. století doplněné o elektřinu, vodovod a ústřední topení.
Na hradě je jedna prohlídková trasa, umístěna ve druhém poschodí hradu. Zahrnuje patnáct bohatě zařízených místností: velký sál se štukovou výzdobou a rodovými erby i menší salony sloužící každodennímu životu, knihovnu, jídelnu atd. Při prohlídce se seznámíte zejména s posledními generacemi rodu Sterbergů, především s Jiřím Sternbergem (1888-1965), který hradním interiérům vtiskl současnou podobu a jemuž byl hrad v roce 1949 znárodněn. Až do odchodu do penze pak na hradě pracoval jako kastelán a průvodce. V roce 1992 získal hrad v restituci Jiřího syn Zdeněk Sternberg (1923-2021), který postupně hrad rekonstruoval a restauroval mobiliář, aby mohl předat vše v co nejlepším stavu svému synovi.
Více ZDE
Výstava Spadlá křídla
Mladá Boleslav, do 30. března
Letecké muzeum Metoděje Vlacha zve na výstavu, která popisuje československé letectví mezi roky 1918 a 1939, kdy doslova letělo kupředu mílovými kroky. Nejprve se létalo na upravených válečných letounech s jedním pasažérem, později s více cestujícími. Piloti nejdříve nechtěli opustit otevřený pilotní prostor, a tak vznikala dopravní letadla s uzavřenou kabinou pro cestující a otevřeným kokpitem pro piloty. Najdete zde shrnutí toho nejzajímavějšího i tragické letecké nehody.
Více ZDE
Zimní prohlídky Svaté Hory
Příbram, do konce března
Poutní místo Svatá Hora je jedno z nejstarších mariánských poutních míst v Čechách. Je to raně barokní perla Čech, hlavní poutní místo Pražské arcidiecéze, častý cíl turistů nejen českých, ale mnoha zahraničních. Kromě klasické prohlídky s průvodcem, která trvá asi 50 minut, muzeum je umístěné částečně v bývalé jezuitské kryptě. Vystaveny jsou exponáty ze sbírek Svaté Hory, předměty, jež nalezli archeologové při rekonstrukci nebo některé ze šatiček Panny Marie Svatohorské.
Více ZDE
Další tipy:
V roce 2025 oslaví Mladoboleslavské muzeum 140 let od svého vzniku. Při této příležitosti připravilo výstavu 140 let NAŠEHO muzea, která vás seznámí s historií i bohatými sbírkami této instituce. Výstava bude k vidění v přízemí boleslavského hradu až do konce dubna 2025. Přijďte objevit fascinující příběhy a exponáty, které formovaly muzeum během dlouhých desetiletí.
1. březnová sobota bude v Podbrdském muzeu od 19 hodin patřit Swingové kavárně, která otevře novou muzejní sezónu. Čeká vás večer plný skvělé hudby v podání kapely For Evergreens, dobrého pití a drobného občerstvení. Součástí akce je zahájení výstavy nebeských fotografií Jiřího Jirouška. Fotografie budou zdobit galerii muzea po celý březen až do 10. dubna.
Tajemství starých řemesel – to je název tvůrčího setkání předních řemeslníků z Čech, Moravy i zahraničních zemí. Zámek v Brandýse nad Labem, jeho sklepení, černou kuchyni i zámecké divadlo zaplní v neděli 2. března řezbáři, košíkáři, dráteníci a další, kteří oživují původní historické výrobní postupy a řemesla. A vy můžete být u toho mezi 9 a 15 hodinou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.