Trojský zámek v Praze vznikl podle předlohy římských předměstských vil
Praha se může pochlubit několika zámky. Jeden z nich stojí v městské čtvrti jménem Troja a je skutečně výstavní. Stejně jako krásně upravená okolní zahrada. Při prvním pohledu však není zcela jasné, zda je to zámek nebo vila. Zadavatel stavby, okouzlený honosnými římskými vilami, nechal totiž vybudovat opravdu výjimečnou stavbu.
Byl to Václav Vojtěch hrabě ze Šternberka. Mladý šlechtic měl šťastnou ruku při výběru místa i umělců, kteří měli jeho sen uskutečnit. Stavba raně barokního zámku byla zahájena v roce 1679. Autorem projektu byl architekt francouzského původu Jean Baptiste Mathey.
Sochařskou výzdobu dvouramenného schodiště vedoucího do zahrady svěřil hrabě drážďanským umělcům Georgovi a Paulu Hermannovým. Malířských prací se ujali Carpoforo Tencalla, Francesco Marchetti a jeho syn Giovanni Francesco. Pro výzdobu hlavního sálu povolal Šternberk vlámské malíře Abrahama a Izáka Godynovy.
Střed stavby představuje velký sál, z něhož se do obou stran rozbíhají chodby s přilehlými salónky. Schodiště vedoucí do zahrady zdobí plastiky antických bohů, alegorie denních i ročních období a také jednotlivých světadílů.
Zámecká zahrada s geometrickými tvary
Zahrada je geometricky řešená a původně byla rozvržena symetricky na obě dvě strany. V současnosti však leží v části bývalé zámecké zahrady pražská zoologická zahrada. „Tam stálo dřív exteriérové divadlo, takový malý amfiteátr. Panstvo do něj chodilo dlouhou chodbou přímo ze zámku. Ta dodnes existuje, ale je zasíťovaná, už se nepoužívá,“ popisuje Magdalena Juříková, ředitelka Galerie hlavního města Prahy, která Trojský zámek spravuje.
V zahradě zámku je možné si prohlédnout takzvanou štěpnici, proplést se bludištěm nebo si na jedné z mnoha laviček odpočinout či se začíst do knihy. Stálou expozici zde představuje samotná architektura a výzdoba zámku Troja.
Každoročně se v Trojském zámku konají nové výstavy, které jsou přizpůsobeny zámeckým interiérům. Letos jste zváni k prohlídce výstavy Václav Cigler: Tady a teď. Jeden z našich nejvýznamnějších sklářských výtvarníků svá díla zasadil do jednotlivých místností, ale expozice zasahuje i do zámecké zahrady.
Druhá výstava nese název Z nouze ctnost i móda – umělecká litina ze sbírek Muzea hlavního města Prahy. Představuje litinové předměty, které spojily „svůj život“ s hlavním městem, ale pocházejí z různých českých sléváren. Medaile, filigránsky jemné šperky, kalamáře a svícny podle empírové módy, žánrové figurky zvířat a mnohé další předměty ukazují, jak umělecká litina pronikla do mnohých oblastí života našich předků.
Trojský zámek je otevřen od úterý do neděle vždy od 10 do 18 hodin.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Vrahové.‘ Rozzlobený dav házel na španělského krále při jeho návštěvě zaplavených míst bláto
-
Přibývá vojáků s nárokem na výsluhu. Letos svléklo uniformu nejvíc lidí za posledních 10 let
-
Jihoafrická alternativa kávy dobývá svět. Jde o červený rooibos
-
Vítězná ligová série Slavie skončila. Pražané remizovali s Hradcem Králové 1:1