Tukožroutská polévka

Páteční Apetýt pro vás má recept na polévku, která může pomoci s kilogramy po Vánocích. Po týdenní konzumaci slibuje zeleninový vývar zvaný „tukožroutská polévka“ úbytek váhy až o čtyři kilogramy tělesné hmotnosti. Držet ji delší dobu však odborníci nedoporučují.

Polévka je částečně založena na principu očisty organismu, je v ní velké množství zeleniny, která obsahuje vlákninu, jež působí příznivě na pročištění střev. Vzhledem k velkému podílu vlákniny ze zeleniny a vody z polévky dochází zároveň k odvodnění organismu. Pokud si dáte tuto týdenní výzvu, měli byste klást důraz na dodržování pitného režimu.

Na polévku, kterou si uvaříte v množství na týden, budete potřebovat:

 • 6 velkých cibulí
 • 4-5 rajčat
 • 2 velké zelené papriky
 • 1 svazek dužinaté celerové natě
 • 1 hlávku zelí
 • 1 zeleninový bujon v kostce
 • čerstvé bylinky

Postup:

 1. Zeleninu nakrájejte na kostičky, a kromě rajčat 10 minut zprudka vařte.
 2. Poté oheň ztlumte a vařte do změknutí zeleniny.
 3. Pak přidejte rozmačkaná rajčata a na mírném ohni duste pod pokličkou dalších 20 minut. Polévku je možné dochutit solí, pepřem a bylinkami.

Během týdne, kdy polévku bude jíst v kombinaci se syrovou zeleninou a ovocem, bez pečiva, alkoholu nebo slazených nápojů, je dobré užívat i lactobacily pro vyživení střevní mikroflóry a doplněk stravy, který obsahuje omega mastné kyseliny.

Přejeme zdravější start do začátku nového roku, ve kterém nebude chybět Apetýtu a také jeho recepty.

Související

 • Indická rajčatová polévka

  Léto je v plném proudu a Apetýt přináší recept na aktuální polévku. Hlavní ingredienci pravděpodobně najdete na zahrádce.

 • Polévka ze zeleného hrachu

  V Apetýtu vybíráme recept z Kuchařky pro Mendela. V archivech Moravského zemského muzea se dochovala kniha Luisy Ondráčkové, která vařila v klášteře na Starém Brně.

 • Polévka z pečené mrkve

  Dnešní vydání Apetýtu nabídne polévku z pečené mrkve. V teplém letním počasí příjdou vhod jednoduché recepty, na které nepotřebujete dělat velký nákup.

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.