U Lišova na Českobudějovicku najdete v bývalém lomu „věčné místo“
V lese vlevo od silnice z Lišova do Českých Budějovic leží v bývalém lomu na rulovém podkladě pomníček - jeden ze sedmi základních bodů výškového měření v bývalém Rakousku-Uhersku.
Tehdejší nadmořská výška byla určena podle hladiny Jaderského moře v Terstu na 565,1483 metrů, dnes je stanovena na 564,7597 metrů nad mořem podle hladiny moře Baltského.
Pomník vznikl roku 1889 v rámci výškového měření Rakousko-Uherska prováděného v letech 1872 až 1896 vojenským zeměpisným ústavem ve Vídni. Skládá se ze tří granulitových bloků: spodního nízkého kvádru se čtvercovým půdorysem, středového vyššího kvádru a vrchního hranolu s jehlanovitým zakončením. Celková výška je zhruba 1,8 metru.
Středový kvádr nese latinský nápis:
LOCUS PERENNIS
diligentisimae cum libella librationis
quae est in Austria et Hungaria con-
fecta cum mensura graduum me-
ridionalium et parallerorum quam
Europeam vocant erectum
MDCCCLXXXIX
Nepřesněpřeloženo: LOCUS PERENNIS, hlavní pevný bod přesné nivelace Rakousko-Uherska zřízený ve spojení se stupňovým měřením v Evropě. 1889
Název Locus perennis na kvádru znamená „věčné místo“. Samotný zeměměřičský bod má podobu leštěné destičky o velikosti 10×10 centimetrů. Do soustavy byl zapojen už v letech 1878 až 1879. Přikrytý je zmíněným pomníkem. Ten obsahuje skleněný válec s mosazným poklopem a utěsněný parafínem. Dovnitř byly uloženy dobové dokumenty, naposledy v roce 1940.
Pomník je v místním podání mylně považován za střed Evropy.
Pomník Locus perennis stojí v bývalém rulovém lomu 100 metrů jižně od silničního tahu České Budějovice – Lišov (E551) a 150 metrů jihovýchodně od odpočívadla. Lze k němu dojít i po červené turistické značce z Lišova (2 km) nebo po zelené z vesnice Zvíkov (3,5 km).
Zvětšit mapu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Vydírání Součka? ‚Radní jsou znepokojeni, chtějí to od něj vysvětlit,‘ říká šéf Rady ČT
-
Rakušan chce přitvrdit proti nelegální migraci. ‚Zvýšíme bezpečnost bez populismu,‘ říká
-
Hlavní cenu Magnesia Litera získal Hlaučův román Letnice. Ocenění obdržel i komiks zesnulého Smutena
-
Na teroristickém útoku na koncert Taylor Swift se měl podílet 20letý Slovák. Plánoval i střelbu v Istanbulu