U zříceniny hradu Zubštejna si můžete opéct špekáček, sledovat řeku Svratku nebo přenocovat v útulně
Na Vysočině, jen asi patnáct kilometrů od známého pohádkového hradu Pernštejna, stojí zřícenina hradu, který páni z Pernštejna nazvali Zubštejn. Dnes patří mezi turisty nejnavštěvovanější místa v regionu. Nově vyrostla kousek pod Zubštejnem krásná dřevěná útulna pro turisty.
Ke zřícenině hradu Zubštejna vede turistická trasa z Pivonic, místní části Bystřice nad Pernštejnem. „Zubštejn stojí na výrazném skalním ostrohu nad řekou Svratkou. Do dnešní doby se z něj zachovala velká věž a torzo hradního paláce se čtyřmi komnatami,“ říká David Štěpánek z destinační agentury Koruna Vysočiny. Hradní areál je rozsáhlý i dnes. Poslední stavební úpravy jsou z roku 2011. Po vysoké dřevěné lávce je možné přes hradní příkop přejít k paláci.
U paty hradu je umístěno několik informačních tabulí, které popisují historii hradu a odkazují na další zajímavá místa v okolí. K těm patří například kostelík ve Vítochově, rozhledna v Karasíně, Vírská přehrada nebo krytý dřevěný mostek ve Švařci. Turisté tu mají k dispozici i odpočívadla a ohniště, kde je možné celoročně legálně rozdělat oheň.
V bývalých hradních komnatách jsou vyhlídkové terasy, ze kterých je možné přehlédnout velkou část Bystřicka a údolí řeky Svratky. V podhradí je také zachovalá, přibližně pět metrů široká studna, která je kvůli bezpečnosti zakrytá mříží.
V lese pod Zubštejnem vyrostla nedávno nová turistická útulna. Je to jednoduchá dřevěná stavba patřící Lesům České republiky. „Je součástí projektu Via Czechia centrální, která propojuje nejzápadnější a nejvýchodnější část republiky,“ říká David Štěpánek. Přízemí útulny je ze dvou stran otevřené a stojí v něm stůl s lavicemi. Patro, do kterého je možné vylézt po žebříku, je uzpůsobené pro přespání. „Najdete tu i provozní řád, jak se v takové lesní útulně chovat,“ dodává David Štěpánek.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.