Ubylo excesů s alkoholem, lidé mají větší zodpovědnost a aplikaci, říká náčelník horské služby
Domovem Reného Mašína jsou hory. U horské služby začínal jako dobrovolník a teď už je čtyři roky jejím náčelníkem.
Horská služba má napilno po celý rok. „Doznívá výletní sezona, tak už chystáme techniku na zimu, proškolujeme zaměstnance,“ potvrzuje René Mašín. „V letošním létě jsme zaznamenali velký nárůst alergických reakcí, a to musíte být na místě velmi rychle.“
René Mašín je rodák z Jablonce nad Nisou, do hor to měl blízko a rodiče v něm lásku k horám ještě podpořili. „Byli nadšenci do horské turistiky a kamarádi taky měli zájem o všechno kolem hor. Každý, kdo chodí do hor, ví, že tam zahodí všechny problémy a najde tam klid a pohodu. Jde si tam vyčistit hlavu.“
Lidé mají větší zodpovědnost a aplikaci
Dvacet let působil v Horské službě v Jizerských horách a s potěšením může konstatovat, že za tu dobu ubylo excesů s alkoholem. „Počet zásahů spojených s požitím alkoholu opravdu výrazně klesl, zlepšila se odpovědnost lidí. Změnilo se také vybavení, dnes má každý možnost si k výletům do hor koupit adekvátní oblečení.“
Větší problém zkraje zimy je podle něj to, že lidé podcení vzít si čelovku. „Neuvědomí si, že už se brzy stmívá. A tma přichází rychle. Taky na hřebenech fouká, přitom dole ve městě může být bezvětří.“
Velkým pomocníkem v dnešní době je mobil, nejlépe s nainstalovanou aplikací Záchranka. „Když někdo zavolá přes tuhle aplikaci, rovnou vidíme, kde se nachází, a můžeme zvolit techniku, která je k zásahu vhodná. Pro nás je tato technologie velice přívětivá. Spousta lidí má v mobilech mapové podklady, takže je pak snadnější dopravit je zase do bezpečí.“
Z expedic je důležitý návrat
Kromě českých hor občas absolvuje expedice do Pákistánu nebo Himalájí. Pokaždé se však vrchol nepodaří zdolat. „Když se expedice nevydaří až do konce, tak to nevadí. Každý to má nastavený tak, že vrchol je třešnička na dortu. Samotné okolí a pobyt v horách přináší klid. Důležité je se vrátit.“
Přiznává, že má velmi tolerantní manželku. „To riziko tam je. Otázka návratu není úplně vždycky jasná. Ale jsme zodpovědní a vědomě do rizik nevstupujeme. Chceme hory projít bez zbytečného risku. Poslední roky se změnilo i spojení, mobilní signál už je i v Himalájích. Ale třeba v roce 1996 na Mount Everestu jsme o sobě nedali zprávu dva měsíce. Posílal jsem jen psaný dopis. Tak ta doba je dnes jinde.“
Jaká je příprava na výstup na osmitisícovku? Touží ještě zdolat nějakou horu? Jakou největší výzvu u horské služby zažil? Na kdy se plánují oslavy 90 let Horské služby Krkonoše? Poslechněte si v pořadu Alex a host.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.