Uprostřed zřícené kaple na Malém Blaníku stojí už 200 let památný smrk jménem Farář
Středočeská hora Malý Blaník vždy stála ve stínu svého většího bratra – Velkého Blaníku, v němž údajně dřímají bájní blaničtí rytíři. Malý Blaník měří 564 metrů - tedy o 60 méně než Velký Blaník, ze kterého je na ten Malý krásný výhled.
Území Velkého a Malého Blaníku bylo v minulosti spojeno s Keltským osídlením v haštalské a laténské době. Výzkumy odhalily, že v 15. století stával na Malém Blaníku hrad, který patřil Husitům a je zakreslen na nejstarší mapě z roku 1518. Už více než dvě století láká však poutníky na jeho vrchol jiná stavba.
Pokud dnes vystoupáte na Malý Blaník, naskytne se vám pohled na zříceninu barokní kaple sv. Máří Magdaleny. Dnes tam zůstaly pouze obvodové zdi ve tvaru osmiúhelníku. Malý Blaník je totiž více než s Husity spojen s uctíváním sv. Máří Magdaleny.
Roku 1543 byla na Malém Blaníku postavena dřevěná kaple zasvěcená sv. Máří Magdaleně, která každoročně lákala davy poutníků z velkých dálek – dokonce až z Rakouska. To byl také důvod, proč byla v roce 1753 postavena kaple nová, jejíž zbytky stojí na vrcholu hory dodnes. Sloužila však pouze 30 let. Kaple byla v roce 1782 uzavřena v důsledku náboženských reforem císaře Josefa II.
Každoroční poutě na Malý Blaník za svatou Máří Magdalenou ale pokračovaly dál. I přesto, že kaple postupně chátrala. Poslední pouť se tu konala roku 1960. V té době už byla kaple skutečnou zříceninou.
Dnes ovšem v kapli najdete ještě další zajímavost. Přímo uprostřed, v místech, kde sedávali lidé při mších, vyrostl mohutný smrk. Je u něj cedule Památný strom. A není se čemu divit. Táhne se do neuvěřitelné výšky a odhaduje se, že jeho stáří je 200 let. Místní mu říkají „farář“, někdo také „mnich“.
Výlet si užijí i milovníci přírody. Malý Blaník totiž leží v nejmenší Chráněné krajinné oblasti v Čechách. Konkrétně Malý Blaník je vyhlášený pro své „bučiny“ - listnaté lesy, ve kterých se hojně vyskytují buky a duby. Výlet na Malý Blaník je proto obzvláště příjemný na podzim, kdy se listy barví do neuvěřitelných podzimních tónů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ONLINE: Troubky se celé evakuují, velká voda dorazí po půlnoci. Na Frýdlantsku nově platí stav nebezpečí
-
Jeseník se proměnil v jednu prudkou řeku. Tři mladíci zůstávají nezvěstní
-
Liberecký hejtman: Situace je horší než ranní předpovědi, stále prší. Evakuujte se, dokud je čas
-
Situace je katastrofální. Do poslední chvíle jsme se snažili o evakuaci obyvatel, líčí starosta Hanušovic