V Česku ani po dalších testech nikdo není nakažen SARS
Ani dnešní druhý test v Národní referenční laboratoři nenašel u muže, který zemřel v sobotu v brněnské fakultní nemocnici na zápal plic, původce nemoci SARS. Muž měl zdravotní potíže po návratu z Thajska, kde už dříve bylo několik pacientů s touto obávanou plicní nemocí. Vyšetření vzorku na elektronovém mikroskopu nepotvrdilo koronavirus ani u mladé ženy, která je od neděle na infekční klinice Fakultní nemocnice Bulovka.
Zato v nejpostiženějších oblastech v Asii se situace nelepší. Kontinentální Čína i přes přísná karanténní opatření potvrdila dalších 5 obětí SARS a přes 150 nově nakažených. V Hongkongu nemoci za uplynulý den podlehlo 11 lidí. Podle Světové zdravotnické organizace činí úmrtnost na SARS v celosvětovém měřítku 6 až 10 procent. WHO oznámila, že zítra vyšle do čínské provincie Che-pej, kde byl zaznamenán prudký nárůst pacientů se SARS, tým odborníků.
Vědci mezitím oznámili, že na infekční nemoc SARS (syndromem akutního respiračního selhání) umírá zhruba každý pátý pacient hospitalizovaný v Hongkongu. U lidí starších než 60 let je ale úmrtnost podstatně vyšší, až 55 procent. Průměrný věk nakažených lidí je pak 50 let. Uvádí se to v dnes zveřejněné studii na internetové verzi The Lancet Medical Journal.
Podle poslední bilance zemřelo na SARS ve světě 495 lidí, z toho v kontinentální Číně 219, v Hongkongu 204, v Singapuru 27, v Kanadě 23 a na Tchaj-wanu 11. Nakažených je ve světě přes 6860, z toho v Číně přes 4560, v Hongkongu 1654, v Singapuru přes 200, v Kanadě téměř 150 a na Tchaj-wanu 120.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Motoristé na svém kongresu udělali z Turka čestného prezidenta. Havlíček naznačil spolupráci s ANO
-
Naše vláda jde proti národu. Víme, že Rusko je nepřítel, chceme do Evropy, říká protestující Gruzínka
-
Situace je neudržitelná. Je potřeba co nejrychleji změnit zákony, říká ředitel výchovného ústavu
-
Čínská exgymnastka popudila cenzory sociálních sítí. ‚Jen se snaží uživit,‘ obhajuje ji veřejnost