V Koutech u Hlinska mají výjimečnou zahradu. On pěstuje bonsaje, ona skalničky
Zahrada manželů Šulcových v Koutech u Hlinska je výjimečná. Helena se nadchla pro skalničky a její manžel Zdeněk pro změnu propadl pěstování bonsají.
„Tady mám cypřišky, buk, modřín, lípu, rododendrony, mochny, borovice. Třeba tuhle malou lípu jsem našel v přírodě a začal jsem ji tvarovat. Teď je jí 25 let,“ ukazuje vytvarovanou miniaturu lípy Zdeněk Šulc.
Chloubou pana Šulce je fíkus, který si koupil ke čtyřicátým narozeninám. „Tomu fíkusu je teď tak osmdesát let. Je to můj nejstarší kousek. Na léto ho dávám ven, ale jinak musí být doma, je to pokojovka,“ popisuje bonsaj zahrádkář Šulc. Před čtyřiceti lety viděl v časopise obrázek bonsaje a návod, jak na to. Zalíbilo se mu to a učil se stylem: pokus-omyl.
„Neumím si bez této záliby představit život. Je to tak něco nádherného, když si můžu vytvarovat rostlinku podle svého,“ svěřuje se Zdeněk Šulc.
Začněte s netřesky a rozchodníky
Helena Šulcová se pro změnu věnuje skalničkám. A stejně jako její manžel si začala svůj koníček užívat hned poté, co postavili dům a založili zahradu. Do svých koníčků si vzájemně nemluví, každý rozumí tomu svému.
„Co bych doporučila skalničkářům začátečníkům? Určitě nezačínejte náročnými rostlinami jako jsou třeba hořce. Na začátku zkuste spíše rozchodníky, netřesky, pak třeba tařičky, plaménky nebo karafiátky. Každá rostlinka potřebuje něco jiného. Jedna více vápníku, druhá více rašeliny. Je potřeba se stále učit,“ podotýká zahrádkářka Šulcová.
Manželé Šulcovi mají pro své koníčky prostorné zázemí v podobě zahrady, kde není nouze ani o trávník. Na ten je expert jejich syn Radek, který vyhrál v rozhlasové Velké jarní soutěži zahradní traktůrek. Syn seká trávu a rodiče mají dostatek času na své zahrádkářské záliby
Poslechněte si reportáž v Hobby magazínu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.