V pražské Krakovské ulici nově funguje Temná komora, unikátní audiovizuální místnost pro zrakově postižené

20. říjen 2024 07:00, aktualizováno

Zrakem získáváme 80 – 90 % informací o okolním světě. Lidé, kterým se zhoršil zrak nebo o něj zcela přišli, se musejí vyrovnávat s výrazným informačním deficitem. Ten se promítá do všech oblastí jejich života. Nově vybudovaná místnost jim nabízí množství aktivit, díky kterým mohou rozcvičit nejenom zbývající zrakové funkce, ale i další smysly, které pro ně představují zásadní zdroj informací, zejména sluch a hmat.

 

Pro nácvik a trénink hmatových dovedností kompenzujících zrakový handicap jsou připraveny prvky na závěsných deskách. Díky instalaci různých druhů osvětlení a světelných efektů si slabozrací lidé v této speciální místnosti mohou vyzkoušet, jaký vliv má různá forma, barva a intenzita osvětlení na jejich zrakové vnímání a vybrat si tak vhodné osvětlení do své domácnosti. Zároveň se naučí, jak zlepšit své vidění v přesvětlených obchodech nebo naopak v tmavých prostorách.

Piškvorky rozlišené barevně i hmatově

Nově vybudovaná audiovizuální místnost a v ní vytvořené výukové prvky a programy představují výraznou pomoc pro lidi s těžkým zrakovým postižením i pro jejich blízké, kteří zde „nahlédnou“ do života člověka s těžkou zrakovou vadou.

„Vytvořený výukový program obsahuje celou řadu reálných zvuků, například z rušné křižovatky, obchodu či restaurace. Pohyb v rušném prostředí může v nevidomém nebo slabozrakém člověku vyvolávat strach a obavy. V nově vybudované místnosti si může v bezpečném prostředí vyzkoušet rozeznávání zvuků a naučit se v nich orientovat a poté tyto dovednosti využít v reálném životě,“ uvedla metodička Tyfloservisu, o.p.s. Mgr. Nikol Macháčková Aková, která se podílela na tvorbě konceptu místnosti a výukových programů.

Realizátory projektu jsou Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR, z.s. a Tyfloservis, o.p.s. za významné finanční podpory Nadačního fondu Mathilda.

Spustit audio