V Řevnicích rostou talentované děti. Cestu k umění jim otevírá místní umělecká škola
Do letošního ročníku přehlídky ZUŠ OPEN se zapojí více než 420 uměleckých škol. Beroun, Kolín, Vlašim – to jsou jen některá města, kde mladí umělci nacvičují program pro veřejnost. Jedním z vrcholů dění ve Středočeském kraji bude oslava Dne dětí na zámku v Litni. Mezi desítkou škol vystoupí i talentované děti z Řevnic.
Odpoledne na chodbě základní umělecké školy v Řevnicích bývají hodně rušná. Ze všech stran se ozývají hudební nástroje. Velký zájem je nejen o klavír, ale také třeba o saxofon nebo o lesní roh.
O talenty tady nouzi nemají. Za dveřmi hudební učebny můžete zaslechnout Julii, která právě hraje na zobcovou flétnu duet se svou učitelkou. Hned vedle cvičí na housle teprve šestiletá Josefínka. Kdo ji slyší hrát, jen stěží uvěří, že se učí teprve rok. Zdejší škola hojně zásobuje mladými houslisty folklorní soubor Notičky, který v Řevnicích také působí. Tři dívky si dokonce ke spolupráci vybrala Česká filharmonie.
Řevnická škola na přehlídce ZUŠ OPEN představí například filmové projekce, kapelu a nebude chybět ani divadelní představení. Část přehlídky se odehraje už 31. května v Řevnicích a také v Mníšku pod Brdy. O den později se chystá velký happening na zámku v Litni, kam přijedou také školy z Kouřimi, Černošic, Benátek nad Jizerou nebo z Berouna. „Naší patronkou pro tento rok bude Ester Pavlů, operní pěvkyně, mezzosopranistka, která žije v Řevnicích,“ vysvětluje ředitelka řevnické umělecké školy Ivana Junková. „Přislíbila účast, že nám ZUŠ OPEN v Litni otevře.“
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.