Včas přijde málokdy

Pozdě dost často. Můj dnešní host není nedochvilným žákem, ani za pozdní příchody nemůže. Také si nebudeme povídat o problémech školství na nižších stupních. Řeč bude o tom, že u některých chorob není jednoduché, aby se podařilo stanovit diagnózu včas a rychlým zásahem se nabídlo pacientovi úplné vyléčení.

Mezi takové nemoci patří rakovina slinivky břišní. O nechvalné prvenství v počtu nových případů každoročně střídavě soutěžíme se Slovenskem a Maďarskem. Proč je rakoviny slinivky v České republice tolik? Záludná choroba v nepřehledném terénu i pro ultrazvuk, když nemá pacient důkladnou přípravu před vyšetřením.

K panu profesorovi Martinovi Oliveriusovi z Chirurgické kliniky FNKV pak běžně dorazí pacient v pokročilém stadiu onemocnění. I tady může udělat operatér dobrou službu, ale ne vždy zvrátí nepříznivý průběh nemoci. Operovat se musí co nejdříve, tenhle nádor roste nepozorovaně, ale s rychlostí doslova před očima. Co dělá pan profesor pro to, aby složitou operaci, trvající běžně mezi 4 až 6 hodinami doslova ustál?

Poslechněte si celý rozhovor v podcastu.

autor: Petr Arenberger
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.