Ve Slatinných lázních Toušeň se můžete naložit do léčivého bahna
Jestli máte rádi teplo a v zimě se neradi vydáváte na výlety, možná změníte názor, když zjistíte, že cílem výletu – i hezké procházky - může být příjemná teplá lázeň a masáž.
Své o tom věděl už Jan Králík, který v roce 1868 na soutoku Labe a Jizery pouhých 25 kilometrů od Prahy založil na železnatém prameni, známém od nepaměti, malé lázně. Od roku 1899 už byly pro oblíbené lázně Toušeň typickou procedurou koupele v sirnoželezité slatině z vlastního ložiska u Čelákovic.
Dnes jsou Slatinné lázně Toušeň nedílnou součástí pražské Nemocnice Na Bulovce. Mezi četnými významnými hosty lázní byli v minulosti například bratři Josef a Karel Čapkovi, hudební skladatel Leoš Janáček, Bohumil Hrabal nebo Emil a Dana Zátopkovi, Helena Fibingerová či Jarmila Kratochvílová. Ale také naši současní přední sportovci - oštěpař Jan Železný nebo desetibojař Roman Šebrle. Slatina má totiž velmi příznivý vliv na celý pohybový aparát.
K lepšímu prožitku přispěje i krásné okolí kolonády
K příjemnému pobytu vždy přispívala i krásná okolní příroda a mírné klima. Blízké lesy jsou vyhlášeným rájem houbařů a rybníky zase lákají rybáře. V lázních se můžete samozřejmě i ubytovat. Pro milovníky výletů je výhodné koupit si balíček procedur, který si během roku postupně vybírají ve spojení s mnoha zajímavými výlety po okolí.
Vydat se tu můžete i po mnoha turistických stezkách. Dojít se odtud dá i do vzdálenějších míst – například na zříceninu hradu Jenštejn nebo do skanzenu Přerov nad Labem.
Lázeňskou atmosféru si naopak můžete vychutnat přímo v lázeňském parku nebo na kolonádě, zahrát si při tom odpočinkově Pétangue či ping pong nebo si vyzkoušet nordic walking.
V lázních vám dokonce půjčí i kolo – třeba na výlet po cyklostezce mezi Kostelcem nad Labem a Lázněmi Toušeň nebo mezi Lysou nad Labem a Starou Boleslaví. Ostatně po cyklostezkách odsud dojede až do Poděbrad, Jablonného v Podještědí nebo Špindlerova Mlýna.
Zvětšit mapu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Jak Filip Turek měnil své verze rychlé jízdy na dálnici. Přiznal, že snímek mohl vzniknout v Česku
-
Koalice sklízí třešničky z dortu, ale sama s projekty nepřichází, kritizuje vedení Prahy Scheinherr
-
Válka už mohla dávno skončit, kdyby sankce zesílily. Rusko je pod ekonomickým tlakem, tvrdí analytik
-
Hokejisté Brna přestříleli Pardubice 7:4. Kometa srovnala finálovou sérii s Dynamem na 2:2 na zápasy