Věž Mihulka na Pražském hradě bývala alchymistickou laboratoří i bytem kostelníků

Věž Mihulka na Pražském hradě bývala alchymistickou laboratoří i bytem kostelníků
Prašná věž Mihulka byla na Pražském hradě vystavěna koncem 15. století jako nejmohutnější z dělových věží nového hradního opevnění. Její obranné kvality se ale nikdy nevyzkoušely. Za Rudolfa II. v ní byla alchymistická dílna, později pak sklad střelného prachu nebo hladomorna.
Až do 20. století věž sloužila jako obydlí kostelníků sousední katedrály svatého Víta, Václava a Vojtěcha. Dnes je v ní umístěna stálá expozice Hradní stráže.
Okrouhlá věž o průměru 20 a výšce 44 metrů dostala jméno díky svému půdorysu - podle podobnosti s kruhoústými vodními mihulemi. Pojmenování Mihulka ale pochází až z 19. století. Předtím se jí říkalo Nová věž, Kulatá bašta, Laboratorium nebo Švédské laboratorium.
Už ve 13. století tu stávala jako součást obranného valu severních hradeb. Tu současnou postavil jako nejmohutnější dělovou baštu v novém parkánovém opevnění Benedikt Ried.
Mihulka dnes představuje Hradní stráž
V době renesance měl ve věži zvonařskou dílnu mistr Tomáš Jaroš, autor Zpívající fontány u Královského letohrádku a zvonu Zikmund. Podle skladiště střelného prachu, které tu bylo za třicetileté války, se jmenuje i Prašný most. Švédská posádka tehdy způsobila výbuch, který věž značně poškodil.
V roce 1982 se Mihulka zpřístupnila veřejnosti a nabízela expozici středověkého uměleckého řemesla, zejména renesančního kovolijectví, astrologie a alchymie na dvoře Rudolfa II. a pozdně gotického opevnění Hradu.
Dnes v Mihulce sídlí stálá výstava „Od knížecí družiny k Hradní stráži prezidenta“. Mapuje historický vývoj i současnost jednotky, která střeží bezpečnost hlavy státu. Ve třech podlažích nabízí expozice Počátky vojenství k obraně sídla panovníka, Hradní stráž 1918 – 1989 a Současnost Hradní stráže.
Vstupenku do věže si můžete koupit samostatně nebo jako součást vstupného na prohlídkový okruh A Pražského hradu.
Přijít můžete také na letní koncerty Hudby Hradní stráže. Žesťový kvintet hudebníků oděných v uniformách, které navrhl Theodor Pištěk, vystupuje právě u Mihulky. Bacha, Smetanu, Dvořáka, Debussyho, ale i Lennona nebo Bernsteina si letos vychutnáte 13. července, 10. srpna a 14. září. Koncerty začínají ve 13 hodin, trvají 45 minut a vstup na ně je volný. Přehlídka Hradní stráže se bude konat 28. června na třetím nádvoří.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Očekávat, že se kvůli utrpení lidí budou teroristi chovat jinak, je strašně špatná strategie, říká Pánek
-
Konec války na Ukrajině? Optimismus není na místě. Rusko z požadavků nesleví, míní analytik Smetana
-
Rozhodla naše vyloučení. Musíme být více disciplinovaní, ví Voženílek po první prohře na turnaji
-
USA vybudují vesmírný protiraketový štít. Jeho součástí mají být i zbraňové systémy, řekl Trump