Voda z pramene v Dobré Vodě u Českých Budějovic údajně uzdravuje nemocné oči

Do Dobré vody u Českých Budějovic nás zavedl ředitel Státního okresního archivu v Českých Budějovicích Daniel Kovář
Když se řekne dobrá voda, určitě se vám nějaké místo s pramenem nebo tímto názvem obce u nás v republice vybaví. Jen dobrých vod coby pramenů, místních částí obcí a poutních míst, je u nás přes padesát. A potom jsou tu i Dobré Vody coby samostatné obce. Jednu takovou byste našli u Českých Budějovic na jihu Čech.
Dominantou obce je poutní kostel Panny Marie Bolestné. Tato stavba je nejvýznačnější barokní památkou v Českých Budějovicích a okolí. Autorem projektu byl legendární stavitel Kilián Ignác Dientzenhofer. Když totiž pracoval v roce 1732 na projektu a stavbě jezuitského kostela v Opařanech, požádali ho českobudějovičtí radní, aby, když už je na jihu, vyprojektoval i kostel pro Dobrou Vodu.
„Není to úplně nejstarší zdejší kostel, ten původní stál asi o sto metrů níž směrem k pramenu. Dříve se tu říkalo U Dobré Vody,“ říká ředitel Státního okresního archivu v Českých Budějovicích Daniel Kovář.
Hlavní pramen skutečně dobré vody najdete na úpatí vrchu, na kterém stojí oba dva kostely. Od pramene podél starého až k novému kostelu vede i poutní cesta.
„Začátky poutní slávy tohoto místa máme poměrně přesně datované. Váží se k roku 1629, kdy se o zdejším prameni dozvěděla manžela českobudějovického městského písaře Jana Karmenského z Ebenfeldu Dorota,“ připomíná Daniel Kovář.
Nechala si vodu přivézt domů a díky jejímu užívání se uzdravila z řady neduhů. „Její manžel byl sice spíš pragmatik, ale chtěl si to také ověřit, a protože trpěl oční chorobou, zkusil si v té vodě omýt oči a skutečně se mu zrak zlepšil.“ Manželé pak z vděčnosti nechali u pramene postavit malý kostelík zasvěcený Panně Marii Bolestné.
Voda je zjevně navázaná na prameny a štoly někdejších důlních zařízení v této části Českobudějovické pánve a navazujícího Lišovského prahu. Podle rozborů má obsahovat stříbro i zlato. Ostatně, coby kamenem dohodil je odtud bývalé královské město Rudolfov, pojmenované podle císaře Rudolfa II., které bylo pověstné svými stříbrnými doly a ve své době důležitější město než České Budějovice.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.