Vytvoření tůní v mokřadu pomůže zachránit podmínky pro život žab, vážek i původních rostlin
Desítka nových tůní vznikla v sobotu v Přírodní památce Milčice na Nymbursku. Vytvořila je tu skupina dobrovolníků, kteří chtějí obnovit vhodné podmínky pro chráněné a ohrožené druhy obojživelníků, vážek a rostlin. Hlavním organizátorem projektu Naše mokřady je Český svaz ochránců přírody.
"Mokřady patří mezi nejohroženější biotopy na celém světě. Z naší krajiny však dlouhodobě mizí a s nimi i druhy rostlin a živočichů, kteří je k životu potřebují. Z velké části si za to lidé mohou sami svými necitlivými zásahy. A proto je nyní potřeba jim dát zpátky pomocnou ruku," řekl předseda Českého svazu ochránců přírody Polabí Petr Stýblo.
Většina slatiny byla v Milčicích v 80. letech minulého století vytěžena pro lázeňské účely. Zatímco prameny mineralizované vody nezanikly, nevhodně vysázené dřeviny přispěly k postupné změně prostředí. Ochránci se snaží citlivě vracet lokalitě původní charakter. "Kromě vyhloubení nových tůní pro obojživelníky jsme na brigádě také likvidovali náletové dřeviny, které tůně zastiňovaly. Tím podpoříme výskyt vzácných obojživelníků," vysvětlil místní ochránce přírody Pavel Brodecký, který lokalitu dlouhodobě sleduje.
Obnova slatinné louky v Přírodní památce Milčice je součástí projektu Naše mokřady v době klimatické změny.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Kdo bude novým papežem? Mluví se o 12 možných kandidátech, jeden z nich se narodil na Litoměřicku
-
Papež František zemřel kvůli mozkové mrtvici. Náklady na pohřeb uhradí neznámý dárce
-
Po smrti papeže: František chtěl poslední odpočinek mimo zdi Vatikánu. Konkláve bude bez české účasti
-
U obce Rynholec na Rakovnicku hoří skládka plastů. Hasiči vyhlásili třetí stupeň poplachu