Vznik melanomu patří k největším rizikům přílišného slunění. Nezanedbejte prevenci

1. srpen 2018

Opalovací krémy neřeší všechny možné problémy, které nám přemíra slunce může způsobit. Nebezpečí nehrozí pouze ve spálení kůže, ale v mnoha dalších kožních onemocněních. Mezi nejobávanější patří kožní nádory. U některých je léčba téměř nemožná a život vám zachrání pouze prevence.

Jak problémům předejít radí MUDr. Petr Grenar

Jaké kožní problémy může slunce způsobit?

Kromě spálení pokožky může intenzitní oslunění vyvolat dlouhodobou reakci ve formě solární alergie, která vyžaduje delší a intenzivní léčbu na specializovaném pracovišti. To nás ale neohrožuje ani na zdraví ani na životě. Slunce ale může vyvolat kožní nádory, které při pozdním záchytu mohou mít fatální následky. Nádory, které jsou stimulovány slunečním zářením, jsou dva. Jedná se o tzv. bazaliom a melanom. Bazaliom je karcinom kůže, který roste pomalu a nemetastazuje. Způsobuje problém pouze v místě výskytu. Pokud se zavčas zachytí a odstraní, je jeho problém dlouhodobě vyřešen a následně pak stačí pouze pravidelná kontrola, aby nedošlo k recidivě. Melanom je mnohem nebezpečnější a je třeba se mu věnovat nejen v letních měsících.

Vznik aktivního melanomu má pro každého pacienta fatální následky

Melanom je kožní nádor z pigmentových buněk, který se vymkne kontrole těla a roste si doslova jak chce. O melanomu se říká, že to je tumor, který metastazuje kdykoliv a kamkoliv a jakmile se zaktivuje a rozjede, léčba je velmi svízelná až nemožná. Z toho důvodu je nejlepší léčba melanomu prevence. Nutný je včasný záchyt. To znamená, musí se objevit ve stadiu, kdy ještě není aktivní a začíná se pouze probouzet z latentního stavu. Další věc je vyvarovat situacím, které mohou melanom spustit. A mezi ty nejzákladnější je sluneční záření. Pokud se pohybujeme na slunci bez oděvu a ochranného krému, vystavujeme se intenzivnímu riziku, že melanom propukne.

Je možné melanom odhalit ještě dříve než se zaktivuje?

Každý má na těle nějaké mateřské znamínko, to ale ještě není melanom. A ne z každého mateřského znaménka se melanom může vytvořit. Zvýšená pozornost se musí věnovat například pigmentovým znaménkům typu névus, které ale potenciálně může v melanom přejít. Je nutné zavčas navštívit kožního lékaře, aby se specifikovalo, jestli je znaménko potenciálně nebezpečné a pokud ano, věnovat mu pozornost. Nikdy není chyba jít k lékaři zbytečně. Nečekejte, až se melanom zaktivuje! Váš život by se tak mohl velmi zkrátit…

Jaká je tedy ochrana?

Jediná ochrana je prevence. Čím dříve se potenciální melanom objeví, tím lépe. Bohužel slunce může spící melanom velmi rychle aktivovat. Takže je nutné nespoléhat pouze na ochranné krémy, ale na slunci se pohybovat ideálně i v lehkém oděvu, který kůži chrání. Pokud mateřská znaménka máme, je vždy lepší zavčas navštívit lékaře. Jestliže se nějaké znaménko začne svědit nebo růst, tam už na nic nečekejte, vyhýbejte se slunci a co nejdříve navštivte kožního lékaře. V tom případě je konzultace nutná, i když právě nejedeme na dovolenou.


 

Spustit audio