Z keltského hradiště Hrazany je nekrásnější výhled na Slapskou přehradu
Na našem území je mnoho míst, na kterých kdysi sídlili Keltové. Zcela jedinečné bylo v tomto ohledu keltské oppidum Hrazany, které dnes najdete ve středních Čechách na pravém břehu Slapské přehrady. Založeno bylo ve 2. století před naším letopočtem, tedy v době, kdy se Keltové kvůli kontrole celého území snažili podchytit významná strategická místa.
Právě tudy kdysi vedla jedna z nejstarších cest z rakouské Solné komory, tedy z Lince do Prahy. A Vltava měla úlohu jakési dopravní tepny. Hrazanské oppidum proto mělo významnou správní funkci – bylo centrem obchodu a vybírala se tu cla.
Keltům nejspíš vyhovovala zejména jeho poloha. Z někdejšího oppida je totiž dodnes úžasný výhled na Slapskou přehradu. Hrazanské oppidum leží na dlouhém skalnatém ostrohu, který byl vytvořen hlubokým korytem Vltavy, do které se právě v tomto místě vlévá potok Mastník tvořící přirozenou ochranu z druhé strany.
Kdysi mělo oppidum až 39 hektarů a zaujímalo prostor mezi dvěma vrcholy, Doubím (430 metrů nad mořem) a Červenkou (370 metrů nad mořem). Kdysi byly Hrazany strážním bodem tohoto území.
Dnes se nachází na trase naučné stezky Opata Zavorala, pojmenované po významném místním rodákovi. Stezka začíná u obce Hrazany a vede asi dva kilometry po polní cestě, podél které jsou rozmístěné první informační tabule.
Vstup na území oppida byl v místě hlavní brány, kam kdysi vedla cesta od potoka Masníka. Dnes tu najdete naučnou tabuli s označením „Vltavská brána“. Poté, co projdete celým oppidem, můžete pokračovat na zříceninu Ostromeč a dále přívozy na Novou i Starou Živohošť.
Nejvhodnějším obdobím k návštěvě této lokality je nepochybně podzim, kdy se všechny listnaté stromy zbarví do zlata. Obzvlášť v okolí samotné akropole jsou překrásné monokultury habrů. Naopak brzy zjara si můžete vychutnat výhled na Slapskou přehradu a do širokého okolí přibližně tak, jak ho kdysi viděli Keltové.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Akce: Výbuch: Příležitost dělá zloděje, přeci to tam nenecháme ležet, říká muž, který kradl samopaly
-
‚Prosili jsme o vodu i o jídlo.‘ Rukojmí Hamásu zažili peklo, stovka z nich se rok po útoku stále pohřešuje
-
Upozornila na údajné kupčení s vízy a přišla o práci. Nyní se diplomatka Chaloupková brání další žalobou
-
Nikoho nezajímají. Rusko si zbídačené Súdánce kupuje za misku jídla, tvrdí afrikanistka