Zahraniční tisk o volbě kalifornského guvernéra

8. říjen 2003

Arnie je guvernérem! Píše dnešní Australian. Celý svět filmových fanoušků teď vzhlíží k Policajtovi ze školky Arnoldu Schwarzenegrovi, který se stal kalifornským guvernérem. Nemohlo se stát nic lepšího, než ho angažovat na místo s velkým politickým a ekonomickým vlivem.

Něco o Terminátorových politických schopnostech ukazuje už jeho předvolební kampaň. V případu sexuálního obtěžování se totiž zachoval přesně opačně, než kterýkoliv zkušený politik. Ten v takovém případě postupuje podle pouček-zapírat, nevzpomínat si, říkat, že mě někdo navedl. Když ani to nepomůže, pak tvrdit, že nešlo o skutečné obtěžování. Arnie neudělal ani jedno - prostě se přiznal. Jeho neortodoxní kampaň byla přesto úspěšná. Ale oblíbeným politikem feministek se asi nestane, dodává dnešní Australian.

Dnešní New York Times reagují na vyslání tureckých jednotek do Iráku. Nejen v tureckém parlamentu, ale v celém Turecku se změnil poválečný názor na Irák. Dokazuje to rychlé schválení vojenské akce. Na rozdíl od našich dalších spojenců, Ruska a Pákistánu a diplomatických partnerů, Francie a Německa, Turci nepožadovali novou rezoluci OSN. Ta měla omezit moc USA a Británie ve prospěch zahraničních jednotek. Dobrá vůle Turků a podaná ruka ale dokáže to samé - a bez rezoluce.

Jiný názor na to asi mají iráčtí Kurdové. Urpchlíci z Turecka se snažili po desítky let v guerrilové válce získat část Turecka. Spojené státy se zaručily poskytnout pomoc při potírání iráckého Kurdistánu. To vyvolalo protesty nové irácké vlády. Je pochopitelné, že se snaží získat na zahraničních správcích země nezávislost. Jejich názory jsou ale silně ovlivněny kurdskými lobbisty. Máme pro vás radu, obrací se deník na největší odpůrce turecké akce. Spolupracujte s koalicí a všechno dobře dopadne. Nepromeškejte svou životní šanci, apeluje na Iráčany list New York Times.

Slibně se rozvíjející diplomatická koalice mezi Francií, Ruskem a Německem má i svoje mouchy. Objevil je francouzský deník Le Monde. Během své dvoudenní návštěvy u Vladimíra Putina toho francouzský premiér Raffarin mnoho neřekl. Ruskému prezidentovi pak doporučil, že hlavní podmínkou vzájemné spolupráce je politická stabilita v Rusku. Jak za stabilitu zaplatí lidská práva, se ale Raffarin nezeptal, kritizuje deník. Představitelé spolu také mluvili o hospodářských otázkách. I když se zdá, že ruský trh je pro Francii krajem snů, není to tak. Naše a Putinovy hodnoty se totiž v mnohém hodně liší, myslí si Le Monde.

Podobný názor zastává i německý Die Tageszeitung. Německý premiér Gerhard Schroder se má totiž do Moskvy vypravit dnes. Z Ruska se pomalu ale jistě stává autokratický stát. Potlačuje lidská práva a moc využívá zcela cynicky a bez skrupulí. Spíše než jelcinovské Rusko teď připomíná bývalý Světský svaz, nelíbí se praktiky spojence deníku. Nejinak je tomu se svobodou slova. Putin se prostě vrací k minulosti, o které jsme si mysleli, že je dávno pryč, dodává Die Tageszeitung.

Podle průzkumů veřejného mínění je více než 80 procent Slováků nespokojeno se současnou politikou. Stoupá také počet těch, kteří ztratili důvěru v samotného premiéra Mikuláše Dzurindu. Stal se kontroverzní osobností na politické scéně. Komentátor Dak Daniš se v deníku Pravda zamýšlí nad tím, proč je premiér zatím nenahraditelný. Z tisku vybírala zpravodajka Radiožurnálu na Slovensku Renata Havranová.

autoři: mir , jra
Spustit audio