Zámek jako domov. Auerspergové ve Slatiňanech zanechali nesmazatelnou stopu

Zámkem ve Slatiňanech nás provedl jeho kastelán Jaroslav Bušta
Ve Slatiňanech na Chrudimsku v Pardubickém kraji stála původně gotická tvrz. Ta se později změnila v moderní sídlo šlechtického rodu Auerspergů. Na zámku se dnes můžete podívat nejen do soukromých knížecích pokojů s dobovým nábytkem, ale také nahlédnout do světa zámeckého personálu, provozních prostor a technického zázemí.
První zmínka o slatiňanském zámku, tehdy ještě tvrzi, pochází z druhé poloviny 14. století. Od konce 16. století se na zámku vystřídaly desítky majitelů. V roce 1732 zámek koupil Josef František, hrabě ze Schönfeldu. Sňatkem jeho dcery pak přešel do vlastnictví Auerspergů. V roce 1878 se kníže František Josef Auersperg oženil s Vilemínou Kinskou. Společně si nechali zámek přestavět na moderní sídlo. Rodině Auerspergů zámek patřil do roku 1942, po tři roky ho vlastnil J. F. Trauttmansdorff. V roce 1945 byl zámek vyvlastněn.
Slatiňanský zámek patří k nejvíc autentickým památkám v Česku. Jednak se v něm dochovalo původní dobové vybavení, včetně technických zařízení, ale i po desítkách let mohou návštěvníci cítit, že byl kdysi skutečným domovem. Auerspergové sice vlastnili řadu nemovitostí, ale právě ve Slatiňanech se narodilo několik potomků knížete Františka Josefa z Auerspergu. Zámek byl místem, kde se děti vzdělávaly a rodina společně trávila poklidné chvíle.
Prohlídka vás zavede nejen do slavnostního přijímacího pokoje, ale zejména do soukromých prostor, ložnic i dětských pokojů malých Auerpergů. Velmi půvabný je například pokoj prince Vincenta, který zbožňoval koně, a tak je veškerá výbava pokoje, včetně nábytku, spojena právě s touto tématikou. Původní historické vybavení má i pokoj princezny Charlotty, odkud vedou dveře do zámecké učebny, kde kdysi skutečně probíhala domácí výuka. Snad v každé místnosti na zámku uvidíte fotografie knížecí rodiny. Nejde ale jen o ateliérové snímky. Jsou to momentky, které zachycují každodenní život na zámku a na jeho zahradě. Právě tyto detaily dávají prohlídce slatiňanského zámku úplně jiný rozměr.
Kuchyně a unikátní technické zázemí
V suterénu zámku si můžete v rámci základního návštěvnického okruhu prohlédnout hraběcí kuchyni s dobovým vybavením z počátku minulého století. Její dominantou je velký sporák s troubami, grilem i háky na uzení masa. Součástí zámecké kuchyně je také původní nádobí, spousta měděných hrnců. Návštěvníci se mohou podívat i do prostor, kde se umývaly.
Skutečným unikátem je zámecká kotelna z dvacátých let minulého století se zachovalou soustavou rozvodného potrubí, originální izolací a tisícilitrovým boilerem. Technické zázemí si můžete prohlédnout v rámci speciální kastelánské prohlídky nazvané Pokrok nezastavíš, která vás zavede i do zámecké ledárny nebo některé z koupelen s původní vanou i potrubím.
Koně, lov a trofeje
Auerspergové byli velcí milovníci koní a také lovu. A právě s loveckými výpravami souvisí loňská novinka. V prohlídkovém okruhu přibyl Lovecký pokoj. Ten se památkářům, hlavně díky badatelskému úsilí kastelána zámku Jaroslava Bušty, podařilo obnovit podle historických inventářů.
Lovecký pokoj sice patří k nejmenším místnostem na zámku, zato ale vypráví zajímavé a dobrodružné příběhy. Nachází se vedle zámecké knihovny a nabízí pohled nejen na domácí, ale také exotické trofeje z výprav členů knížecí rodiny Auerspergů na africký kontinent. Téma lovu a honů za divokou zvěří prostupuje celý zámek. Desítky trofejí či obrazů s touto tématikou najdete v lovecké chodbě, společenských sálech a ve zmiňovaném dětském pokoji Vincence Auersperga.
Slatiňanský zámek prošel největší rekonstrukcí za posledních 120 let, a to jak vlastní objekt, tak i zámecká zahrada, která navazuje na zámecký park. Součástí zahrady je také unikátní dětské hospodářství. Jde o soubor čtyř dřevěných staveb ve zmenšeném měřítku. V osmdesátých až devadesátých letech 19. století je pro své děti nechal postavit kníže František Josef z Auerspergu. Se svojí manželkou Vilemínou totiž dbali na správnou výchovu dětí a chtěli je naučit hospodařit.
Jednotlivé prohlídkové trasy najdete na webových stránkách státního zámku Slatiňany. Ten v určitých termínech nabízí i speciální prohlídky, zimní trasu zámkem nebo Vánoční prohlídky.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.