Zámek v Červené Řečici je klenotem české renesance. V minulosti patřil pražskému arcibiskupství

11. listopad 2023

Zámek v Červené Řečici na Vysočině využívali jako letní sídlo pražští arcibiskupové. A to už v dobách, kdy byl zámek ještě pouhou tvrzí, tedy ve 13. století. Za socialismu byl na zámku například archiv, po sametové revoluci areál chátral, a před úplnou zkázou ho zachraňovali dobrovolní nadšenci. Dnes je v soukromých rukou a konečně se, alespoň částečně, dočkal obnovy.

Areál zámku v Červené Řečici tvoří šest vzájemně propojených budov a dvě nádvoří. Koncem 16. století se původně gotický hrad začal měnit v renesanční zámek s unikátním, v té době v českých zemích nevídaným, opevněním se dvěma osmibokými nárožními baštami. Z doby renesance se také částečně zachovala sgrafitová výzdoba.

Jako letní sídlo pražských arcibiskupů sloužil zámek až do znárodnění. Pak přešel do majetku města a veškerý mobiliář se v podstatě za směšnou cenu rozprodal. V 60. letech sloužily pak barokní sály například jako sýpky. Na zámku sídlil svého času také okresní archiv nebo Lesní závod. Zkáza pokračovala i po roce 1989. Soukromý vlastník majetek neudržoval. V roce 1996 vznikl spolek, který se o památku v rámci svých možností staral.

Současní majitelé vlastní zámek od roku 2008 a v roce 2011 začaly s prvními opravami. Dnes je zámek zrenovovaný z jedné třetiny. „Čeká nás oprava druhého nádvoří a vnitřku hlavního renesančního křídla,“ říká kastelánka Mirka Paclová.

Původní podoba arcibiskupovy ložnice s mobilní toaletou

V obnovené části zámku jsou pro návštěvníky zpřístupněné místnosti, které využívali arcibiskupové. V jejich pracovně návštěvníci například poznají pravidla církevního odívání. Do původní podoby je uvedená arcibiskupova ložnice i s mobilní toaletou. „Zhotovila ji klenotnická firma Guttmann ve Vídni v 90. letech 19. století,“ dodává kastelánka.

Úplný a srozumitelný přehled o vzniku a vývoji sídla v Červené Řečici získají návštěvníci v promítacím sálu. Na trojrozměrném model zámku se promítá videomapping s komentářem. „Od chvíle, kdy tady byl les, až do současné doby. Návštěvníci se tak dozvědí, co se kdy stavělo, nebo kdy tu hořelo,“ uzavírá pozvání na zámek Mirka Paclová.

Na trojrozměrný model zámku se promítá videomapping s komentářem
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.