Podzemní kaolinový důl v Nevřeni se stal kulisou pro filmovou pohádku Čertí brko

Kaolinovým dolem v Nevřeni nás provedla ředitelka Centra Caolinum Nevřeň Adéla Honomichlová
Na severním Plzeňsku mají sněhobílou katedrálu. Řeč je o podzemním kaolinovém dole v Nevřeni, kde je mimo jiné k vidění i takzvaný Velký dóm. Ten zmíněnou katedrálu leckomu připomíná. Prostory bývalého dolu na kaolin byly pro veřejnost otevřeny v roce 2019. O několik let později byl důl prohlášen kulturní památkou.
Kaolinový důl v Nevřeni patří k nejzajímavějším industriálním památkám v regionu. Můžete se vydat na jeho prohlídku podzemními chodbami a seznámit se při tom i s historií místa a někdejším způsobem těžby. V nedalekém Centru Caolinum Nevřeň si pak můžete prohlédnout expozici věnovanou unikátní hlubinné těžbě kaolinu a jeho dalšímu zpracování.
Důl pochází z konce 19. století. „U nás v dole se těžilo od roku 1870 do roku 1897,“ říká ředitelka Centra Caolinum Nevřeň a zároveň hlavní průvodkyně nevřeňským podzemím Adéla Honomichlová. Nejhlubší místo v dole je 34 metrů pod zemí, jedná se o takzvaný Velký dóm. V něm je výška stropu od země 12 metrů. Na povrch je to dalších 22 metrů. „Je to největší místnost u nás v dole a podle mého názoru i nejkrásnější. Opravdu taková sněhobílá katedrála,“ dodává.
Po ukončení těžby se do kaolinového dolu dalo vlézt jen tajně betonovou rourou. Zpřístupnění unikátních prostor pro veřejnost pomohlo otevření Centra Caolinum a také filmaři, kteří se v podzemí rozhodli natočit pekelnou část pohádky Čertí brko. Aby se do labyrintu kaolinových chodeb dostaly kamery a další technika, musel se udělat nový vstup. Tím nyní do nevřeňského podzemí chodí návštěvníci.
Po celou dobu prohlídky je důležité mít na hlavě helmu. Návštěvníci nesmí chodit tam, kam se nemá. Musí se držet skupiny. Hrozí, že by se mohl někdo ztratit. Do dolu nesmí děti do čtyř let věku a domácí mazlíčci. Nutno také zmínit, že prostor není bezbariérový.
Kaolinový důl v Nevřeni má v hloubce několika desítek metrů pod zemí až 1 300 metrů chodeb. Zpřístupněná prohlídková trasa je ale dlouhá jen přibližně 700 metrů. Od dubna do října můžete do dolu zavítat o víkendech. V létě se navíc přidávají úterý a pátek.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.