Žloutek je plný vitamínu D. Rozšlehejte ho s cukrem, koláčům tak dodáte lesk a krásnou barvu
Žloutek je jednou z mála potravin, která přirozeně obsahuje vitamin D – nalézt ho můžete v mléce, sardinkách, tresčích játrech a má ho i losos. Barvu žloutku ovlivňuje množství karotenů ve stravě drůbeže.
Máte-li rádi tekutý žloutek a vajíčka naměkko, vařte je, až mají pokojovou teplotu. A to pouhé 4 minuty! Vždy je vložte do vroucí vody.
Žloutek se hodí i při přípravě štrúdlu nebo koláčů, ty před pečením potřete žloutkem, který jste rozšlehali s trochou cukru. Upečené kousky budou mít výraznou barvu a budou k nakousnutí.
Na závěr ještě tip na obalování masa: z bílků ušleháte sníh, až poté vmícháte žloutek, špetku soli, pepře a kari. V tomto těstíčku obalte vepřové nebo kuřecí plátky a ihned smažte.
Související
-
Jaká velikost vajec patří do receptu z kuchařek radí cukrář Josef Maršálek
Cukráři váží i vejce. V profesionálních receptech většinou najdete nikoliv počet vajec, ale jejich váhu. Kolik má vážit to správné vejce?
-
Vejce na stovky způsobů – plněná, vařená, zastřená, míchaná, v salátu, v kelímku i do omelet
Obyčejné slepičí vejce je skvělou potravinou. Obsahuje dokonalou kombinaci bílkovin, všechny aminokyseliny, které člověk potřebuje, nemusíme se bát ani cholesterolu.
-
Velikonoční vejce bývala syrová a značila život. Až později se vyfoukla – jako smrt, říká etnolog
Vyfouknutí přišlo až s všeobecným nedostatkem za 1. světové války. „Přitom prázdná skořápka bez života byla vždy symbolem smrti,“ přemítá etnolog a etnograf Martin Šimša.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.