Zprávy z židovského světa
Minulý měsíc zemřel v Německu Mietek Pemper, který se za války podílel na záchraně více než tisíce židů v koncentračním táboře Plaszow. Jako židovský vězeň zde měl funkci písaře velitele tábora. Z korespondence zjistil, že se chystá zavření továren, v nichž vězni pracovali, a jejich deportace. S velkým osobním rizikem poté připravil seznam více než tisícovky spoluvězňů a přesvědčil německého obchodníka Oskara Schindlera, aby je zaměstnal ve své továrně. Příběh jejich záchrany se stal světoznámý díky filmu Stevena Spielberga „Schindlerův seznam“.
Cenu Jewish Quarterly Wingate Prize za nejzajímavější knihu roku s židovskou tematikou získal letos izraelský prozaik David Grossman. Toto britské, v literárním světě prestižní ocenění, mu bylo uděleno za knihu „Až na konec země“. Hrdinkou románu je žena, která se snaží uniknout před tušenou zprávou o smrti svého syna na frontě. David Grossman v květnu navštívil pražský knižní veletrh a z několika překladů je znám i českým čtenářům.
Časopis Domov vydávaný od prosince 1943 do května 1944 v terezínském ghettu je nově přístupný na internetu. Připravovali ho dva dvanáctiletí kamarádi Martin Glas a Petr Seidemann. Martin převážně psal a Petr kreslil. Celkem chlapci vytvořili deset čísel. Zpřístupnění časopisu Domov je pokračováním projektu pražského gymnázia Přírodní škola věnovaného holokaustu a nacistické perzekuci obecně. Zájemci se s časopisem mohou seznámit na adrese: www.vedem-terezin.cz/domov.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.