Alej u Brandýsa nad Labem zdobí nový kříž. Ten původní se rozpadl na třísky

Alej u Brandýsa nad Labem zdobí nový kříž. Ten původní se rozpadl na třísky
Na rozcestí u kříže na okraji Brandýsa poutníci odpočívají už 200 let. Teď se dřevěný kříž v Aleji prvňáčků dočkal výměny. Od původního je téměř k nerozeznání. Vyrobil ho tesař Jiří Pánek z Měšic.
Z místa, kde stojí dřevěný kříž, je krásný rozhled. Vede k němu Alej prvňáčků, kterou se obyvatelé Brandýsa nad Labem rádi vydávají na procházku k Hrušovskému rybníku. Původní kříž byl podle mluvčí radnice Kateřiny Stránské nestabilní a nebezpečný. Když ho tesař odstraňoval, dřevo se rozpadlo na třísky. „Zespoda byl ohořelý, asi si tam někdo zapálil svíčku a chytlo to od toho,“ říká Jiří Pánek, který bere do rukou začernalé zbytky původního kříže. Byl vyroben z měkkého dřeva, takže se mu drolí pod rukou.
Nový kříž je vysoký zhruba 4 metry a široký 1,8 metru. Na jeho výrobu tesař Jiří Pánek použil modřínové dřevo, které by mělo vydržet až 60 let. K opracování dřeva použil ověřené tesařské techniky: „Tady je to všechno zapuštěný, je to sešroubovaný, podklížený,“ ukazuje spoje, které jsou téměř neviditelné. Kříž je natřen několika vrstvami olejové barvy a jeho vrchol je navíc opatřený plechovou čepičkou, aby do něj nepršelo.
Pátrání po historii kříže připomínalo detektivní práci. Podle mluvčí radnice Kateřiny Stránské se obrátili na brandýské muzeum a na místní farnosti. „Nikdo se ke kříži nehlásil. Zkoumali jsme i historické záznamy, jestli byl vztyčen při příležitosti nějaké konkrétní události nebo jestli to byla pieta za nějakého konkrétního člověka. Ničeho jsme se nedopátrali,“ říká Kateřina Stránská.
Zmínku o něm našel až místní historik a odborník na pomníky v okolí Brandýsa Petr Enc. „S tím křížem je to trošičku složitý, protože neexistují zápisy, kdy byl postavený,“ vysvětluje Petr Enc. „Stojí na původní středověké cestě, která vedla ze Staré Boleslavi na Prahu.“ Historik se proto pustil do prohledávání starých map. „Ten kříž je na starém vojenském josefínském mapování. Nejstarší jsou mapy územní, to znamená 1842, a to už tam ten kříž byl, ale nemusí mít žádný význam.“
Podobné kříže se u cest podle historika stavěly často. Lidé u nich vysazovali stromy, aby si poutníci mohli odpočinout ve stínu před další cestou. Nová Alej prvňáčků byla vysazena v roce 2007 a najdeme v ní javory, duby, ptačí třešně, lípy i jírovce. Dříve se ale v alejích vysazovaly hlavně ovocné stromy. Hladoví poutníci se tak na cestách mohli i nasytit.
Poslechněte si reportáž.
Nejnovější zprávy
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.