Alois Rašín se zasloužil o stabilizaci české koruny a v první sérii československých bankovek vynikal na dvacetikoruně

28. září 2023

Patřil mezi takzvané muže 28. října, do české politiky ale zasáhl už mnohem dřív. Vystudovaný právník Alois Rašín byl poslancem už za Rakousko-uherské monarchie.

Po vypuknutí 1. světové války se zapojil do ilegální odbojové organizace Maffie, která usilovala o českou samostatnost. Za tyto aktivity byl Alois Rašín v roce 1916 odsouzen k trestu smrti.

Před oprátkou ho zachránila smrt jiného muže, totiž císaře Františka Josefa I. Jeho nástupce císař Karel I. odsouzence k smrti amnestoval a doktor Rašín nakonec vyšel z vězení ještě před koncem války.

28. října roku 1918 byl Alois Rašín v čele těch, kteří vyhlásili samostatnou Československou republiku. Dokonce vlastnoručně sepsal její první zákon. Původně se s Aloisem Rašínem jako právníkem počítalo na post ministra vnitra, on sám ale raději zamířil na ministerstvo financí. Zasloužil se o stabilizaci české koruny a v první sérii československých bankovek shlížel na lidi svým přísným pohledem z dvacetikoruny.

Politika rozpočtových úspor se mu ale stala osudnou. V lednu roku 1923 ho na ulici před jeho domem postřelil atentátník a Alois Rašín po šesti týdnech na následky zranění zemřel.

autor: Jan Herget
Spustit audio