Angína? Bolest v krku a zvětšené uzliny mohou signalizovat vážnější onemocnění

Angína? Bolest v krku a zvětšené uzliny mohou signalizovat vážnější onemocnění
S chřipkou, angínou nebo horečkami bývá spojená bolest v krku. Důležité je si ale uvědomit, jestli se neobjevují další symptomy, které by lékaře upozornily na možnost mnohem vážnějšího infekčního onemocnění. Pokud stále cítíte únavu, měli byste navštívit lékaře. Existuje totiž šance nákazy infekční mononukleózou, která postihuje funkci jater.
Infekční mononukleóza se přenáší kapénkovou infekcí. Příčinou jsou nejčastěji neumyté ruce nebo blízký osobní kontakt. Infekce probíhá většinou pod skrytými symptomy angíny. Nemusíte mít žádné čepy na mandlích, ale podezření na nakažení se objevuje při zvětšení uzlin za ušima.
Pokud si uvědomíte, že jste se nakazili mononukleózou a přijmete ochranná opatření jater, onemocnění by mohlo mít bezproblémový průběh. Pokud ale chorobu považujete za angínu nebo chřipku, nemáte dietní režim, pijete alkohol a nemáte klidový režim, můžete si způsobit nepříjemné komplikace.
Jak dlouho nemoc trvá
Infekční stav a symptomy nemoci zmizí po jednom až dvou týdnech. Samotné onemocnění ale v těle postupuje dále, i když v bezpříznakovém stadiu. Problém totiž nespočívá v krku a uzlinách, ale je v celém těle, infekční bakterie postihují především játra. Musíte tedy k nemoci přistupovat tak, jako byste onemocněli hepatitidou. To znamená, že je nutné přistoupit k dietnímu a ochrannému režimu jater v délce alespoň 6 měsíců. Často ale musíte mít mimořádný režim až do doby jednoho roku.
Jak probíhá léčba
V období léčby a rekonvalescence se vyvarujte výrazných těžkých fyzických aktivit a především alkoholu. S tím samozřejmě souvisí přísná jaterní dieta. Rozhodně se musíte vyhnout smaženým a tučným pokrmům. Dietu ale také velmi výrazně podpoří klidový režim, který je sám o sobě základem úspěchu. Mononukleóza se nedá přechodit. A pokud nemoc neléčíte, můžete mít dlouhodobé až trvalé následky na funkčnosti jater.
Projeví se mononukleóza při běžném jaterním testu?
Onemocnění se při běžném jaterním testu neprojeví. Infekci odhalí jen specifický test na imunologické bázi, která prokáže protilátky dané nemoci. Jaterní testy jsou nespecifické a případné známky snížené funkčnosti jater mohou mít různé jiné příčiny. Pokud má lékař podezření na mononukleózu, je nutné provést rozšířený krevní test na specifické protilátky proti infekční mononukleóze.
Často se při přetrvávající velké únavě pacienta zjistí až dodatečně, že nemoc proběhla. Ani v tom případě nemusí mít nemoc vážné následky, pokud včas přistoupíte k režimovým opatřením, která zabrání rozvoji nevratných změn poškození jater. Tedy vyhnout se alkoholu a fyzické zátěži a nastolit dlouhodobou jaterní dietu.
Přečtěte si medailonek praktického lékaře Petra Grenara z Uhlířských Janovic!
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.