Barokní hřbitov Střílky má originální systém na odvádění přebytečné vody a k urychlení tlení pohřbených těl

30. září 2024

Hřbitov v jihomoravské obci Střílky na úbočí horského masivu Chřibů je velkolepé barokní architektonické dílo, které nemá ve světě obdoby.

Vybudoval ho tehdejší biskup Antonín Amand Petřvaldský z Petřvaldu, bývalý majitel stříleckého a tovačovského panství, podle návrhu Ignáce Josefa Ciraniho z Bolleshausu. Dokončen byl v roce 1743.

Hřbitov o rozloze zhruba 2000 m² má originální systém na odvádění přebytečné vody z areálu a hlavně k urychlení tlení pohřbených těl, proto leží na uměle vytvořeném vyvýšeném násypu. Původně měl být součástí celého barokního komplexu, z tohoto projektu ale nakonec sešlo.

Návštěvníky zaujmou detaily stavební i sochařské výzdoby, která je dílem nadaného moravského sochaře Bohumíra Friče. Vstup na hřbitov hlídá postava anděla strážce v nadživotní velikosti a barokní sochy zdobí hřbitov i po celém obvodu.

Pozornost si zaslouží také kaple, která uzavírá celý areál, z něhož je krásný výhled do kraje. Střílecký hřbitov byl vyhlášen národní kulturní památkou a stále slouží svému účelu.

autor: Jitka Škápíková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.