Bratranci Veverkové: Autoři ruchadla zemřeli v dluzích. Vynález jim ukradl úředník
Místo, kde byla vyorána první brázda ruchadlem, připomíná v Rybitví u Pardubic pomník. V roce 1827 totiž místní rolník František Veverka a jeho bratranec, kovář Václav, po třech letech konečně ukončili pokusy o ulehčení tvrdé dřiny při obdělávání půdy.
František Veverka měl šikovné ruce i bystrou hlavu. Zamlada zkonstruoval fukar oddělující zrno od plev. Když někdo potřeboval opravit hodiny, klepal právě na jeho dveře.
Myšlenkou sestavit pluh se zabýval dlouho. V kraji se užívaly dva typy oradel: pražský pluh a trutnovský hák. František s Václavovou pomocí spojil výhody obou v jedno: radlice dostala tvar stočeného prohnutého válce, hloubka orby se dala seřizovat na hřídeli, pevná ližina pomáhala radlici držet směr a nevychylovat se.
Místní té vychytávce začali říkat veverče a taky ruchadlo. Zatímco se šikovní bratranci radovali z toho, jak se jim pěkně orá, hospodářský úředník Jan Kainz z Choltic, který ruchadlo viděl při práci, nechal o pět let později podle jeho vzoru vyrobit vlastní a poslal ho na hospodářskou výstavu do Prahy s označením Kainzův pluh. Prohlásil ho za svůj vynález.
Bratranci ostrouhali, zemřeli v dluzích v únoru 1849 a jejich autorství ruchadla se potvrdilo až mnoho let po jejich smrti.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.