Čertova stěna plná mohutných žulových balvanů je zajímavá nejen vzhledem, ale i pověstmi, které se k ní vážou
Inspiraci k opeře Čertova stěna hledala Eliška Krásnohorská a Bedřich Smetana v romantické jihočeské přírodě. Našli ji nedaleko Vyššího Brodu v podobě skalního útvaru, který je asi 100 metrů dlouhý a 20 metrů vysoký a v současnosti leží mezi horní a dolní nádrží Lipenského vodního díla.
Čertova stěna plná mohutných žulových balvanů je zajímavá nejen vzhledem, ale i pověstmi, které se k ní vážou. Podle jedné z nich se Čert snažil odnést chasníka, který šel z pouti do Vyššího Brodu. Když ho pekelník lapil, chasník se mu vytrhl a čertova ruka zůstala ve skále. Čert se tak rozzlobil, že vzteky srazil dolů několik balvanů, které dodnes leží v řece Vltavě a jsou specifickým peřejovitým úsekem vodácké stezky.
Podle jiné pověsti se zde Čert ve snaze zničit klášter ve Vyšším Brodě snažil přehradit řeku, ale neúspěšně.
Místo je každopádně oblíbeným turistickým cílem. Nachází se na okraji lesa a nabízí krásný výhled na řeku Vltavu a okolní kopce. Vede sem i několik turistických tras, včetně naučné stezky Čertova stěna.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.