Čertova stěna plná mohutných žulových balvanů je zajímavá nejen vzhledem, ale i pověstmi, které se k ní vážou

13. květen 2024

Inspiraci k opeře Čertova stěna hledala Eliška Krásnohorská a Bedřich Smetana v romantické jihočeské přírodě. Našli ji nedaleko Vyššího Brodu v podobě skalního útvaru, který je asi 100 metrů dlouhý a 20 metrů vysoký a v současnosti leží mezi horní a dolní nádrží Lipenského vodního díla.

Čertova stěna plná mohutných žulových balvanů je zajímavá nejen vzhledem, ale i pověstmi, které se k ní vážou. Podle jedné z nich se Čert snažil odnést chasníka, který šel z pouti do Vyššího Brodu. Když ho pekelník lapil, chasník se mu vytrhl a čertova ruka zůstala ve skále. Čert se tak rozzlobil, že vzteky srazil dolů několik balvanů, které dodnes leží v řece Vltavě a jsou specifickým peřejovitým úsekem vodácké stezky.

Podle jiné pověsti se zde Čert ve snaze zničit klášter ve Vyšším Brodě snažil přehradit řeku, ale neúspěšně.

Místo je každopádně oblíbeným turistickým cílem. Nachází se na okraji lesa a nabízí krásný výhled na řeku Vltavu a okolní kopce. Vede sem i několik turistických tras, včetně naučné stezky Čertova stěna.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.